2012 KTM 350 XCF-W gallery
2012 KTM 350 XCF-W
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 349.70 ccm (21.34 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 88.0 x 57.5 mm (3.5 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 13.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 107.0 kg (235.9 pounds) |
| Seat height: | 970 mm (38.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,482 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/100-21 |
| Rear tyre dimensions: | 100/90-19 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.50 litres (2.25 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Orange/black/white |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Alabama-built Motus MST hits the city streets!
2015-03-30 15:11:34
Hitting the streets with Motus MST is a kid stuff.
The Motus MST is a current bike that is made in Alabama. The Motus MST is a V4, liquid cooled bike. The wheels are forged, aluminum OZ...
Read more...
-
Retro Mototrans 350 Vento with original engine design
2015-03-30 14:55:40
When dealing with Ducati, it means everything and even more. Ducati Mototrans proves it best.
The Mototrans 350 Vento is a classic bike from 1980. This bike is very popular with older riders who love the way...
Read more...
-
Spain sightseeings: Corrida or Motorhispania Furia Cross?
2015-03-30 14:49:14
Being reliable and light-weighted, Motorhispania Furia Cross is appreciated by these traits.
It was first made and sold in Spain in 2012. It is an Enduro and off-roading bike and has amazing handling. It has a single...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson FLSTNI Softail Deluxe
-
Harley-Davidson Screamin Eagle Deuce
-
Harley-Davidson FLHRSI Road King Custom
Other motorcycles in 2012
- 2012 Yamaha Xenter 125
- 2012 Yamaha XJ6
- 2012 Yamaha XJ6 ABS
- 2012 Yamaha XJ6 Diversion
- 2012 Yamaha XJ6 Diversion F
- 2012 Yamaha XJ6 Diversion F ABS
- 2012 Yamaha XJR 1300
- 2012 Yamaha XT 1200Z Super Tenere
- 2012 Yamaha XT 250
- 2012 Yamaha XT 660 R
- 2012 Yamaha XT 660 X
- 2012 Yamaha XT 660Z Tenere
- 2012 Yamaha XV1900A Midnight Star
- 2012 Yamaha XVS 1300 A Midnight Star
- 2012 Yamaha XVS950A Midnight Star
- 2012 Yamaha YBR 125
- 2012 Yamaha YBR 125 Custom
- 2012 Yamaha YZ 125
- 2012 Yamaha YZ 250
- 2012 Yamaha YZ 250 F

