2012 BMW R1200GS Triple Black gallery
2012 BMW R1200GS Triple Black
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1170.00 ccm (71.39 cubic inches) | Power: | 48 |
| Engine type: | Two cylinder boxer, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.0 x 73.0 mm (4.0 x 2.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 203.0 kg (447.5 pounds) |
| Seat height: | 850 mm (33.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,507 mm (59.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/80-R19 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-R17 |
| Front brakes: | Double disc. Optional integral ABS. Can be switched off. |
| Rear brakes: | Single disc. Optional integral ABS. Can be switched off. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Color options: | Black/gray |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
Qlink Achilles 150 doesn't seem to have any heel of Achilles
2015-03-30 21:01:48
The heel of Achilles? Qlink Achilles 150 doesn't seem to have any. It is absolutely reliable vehicle!
Qlink Achilles 150 is a scooter that was manufactured and sold in 2007. It features a single cylinder, four-stroke engine...
Read more...
-
Qingqi QM 150L-4A, powerful and superlative
2015-03-30 20:53:00
The Qingqi QM 150L-4A is a custom cruiser that was first manufactured and sold in 2008 all over the world. However, it is a rare thing to buy.
The Qingqi QM 150L-4A features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
-
Puma Apollo 125, a rare sport bike to use
2015-03-30 18:19:51
The Puma Apollo 125 is a sport bike that was made in 2010. It is a perfect choice for dirt track racing and can even be ridden throughout city streets.
The Puma Apollo 125 is an Italian...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 BMW K1300S
- 2012 BMW K1300S HP
- 2012 BMW K1300S Sport
- 2012 BMW K1600GT
- 2012 BMW K1600GTL
- 2012 BMW K1600GTL E
- 2012 BMW R1200GS
- 2012 BMW R1200GS Adventure
- 2012 BMW R1200GS Adventure Triple Black
- 2012 BMW R1200GS Rallye
- 2012 BMW R1200R
- 2012 BMW R1200R Classic
- 2012 BMW R1200RT
- 2012 BMW R1200RT SE
- 2012 BMW S1000RR
- 2012 Boss Hoss BHC-3 LS3
- 2012 Boss Hoss BHC-3 LS3 SS
- 2012 Boss Hoss BHC-3 LS300
- 2012 Boss Hoss BHC-3 LS445

