2012 BMW K1300R Carbon gallery
2012 BMW K1300R Carbon
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1293.00 ccm (78.90 cubic inches) | Power: | 170,31 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 80.0 x 64.3 mm (3.1 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 13.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 217.0 kg (478.4 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,585 mm (62.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Optional ABS |
| Rear brakes: | Single disc. Optional ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Carbon black |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
MV Agusta Brutale improving efficiency
2015-03-30 15:24:39
The fans of brutal Italian bikes would surely love this MV Agusta Brutale - just look at the brand name!
The MV Agusta Brutale is a naked bike from 2013. The MV Agusta Brutale is valued at $11,998...
Read more...
-
MuZ TS 125 imposing in form
2015-03-30 15:18:34
The MuZ TS 125 is a very classic bike that was first made and sold in 1981. This bike handles incredibly easy, and a lot of the skillful riders really like the way it rides and handles.
...
Read more...
-
Alabama-built Motus MST hits the city streets!
2015-03-30 15:11:34
Hitting the streets with Motus MST is a kid stuff.
The Motus MST is a current bike that is made in Alabama. The Motus MST is a V4, liquid cooled bike. The wheels are forged, aluminum OZ...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 KTM 200 XC-W
- 2012 KTM 250 EXC
- 2012 KTM 250 EXC-F
- 2012 KTM 250 EXC-F Six Days
- 2012 KTM 250 EXC Six Days
- 2012 KTM 250 SX
- 2012 KTM 250 SX-F
- 2012 KTM 250 XC
- 2012 KTM 250 XC-F
- 2012 KTM 250 XC-W
- 2012 KTM 250 XCF-W Six Days
- 2012 KTM 300 EXC
- 2012 KTM 300 EXC Six Days
- 2012 KTM 300 XC
- 2012 KTM 300 XC-W
- 2012 KTM 350 EXC-F
- 2012 KTM 350 EXC-F Six Days
- 2012 KTM 350 SX-F
- 2012 KTM 350 XC-F
- 2012 KTM 350 XCF-W

