2012 BMW R1200R Classic gallery
2012 BMW R1200R Classic
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1170.00 ccm (71.39 cubic inches) | Power: | 108,62 |
| Engine type: | Two cylinder boxer, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.0 x 73.0 mm (4.0 x 2.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 198.0 kg (436.5 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,495 mm (58.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Optional ABS |
| Rear brakes: | Single disc. Optional ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.00 litres (4.76 gallons) |
| Color options: | Black |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
Starway/Chu Lan 125, an impressive star-named cruiser
2015-03-31 01:58:10
Cruiser is a style of motorcycles which specializes in the production of bikes in this class. We have to thank Harley-Davidson for this fact.
Since even today cruisers retain their style elements and design features. Starway/Chu Lan...
Read more...
-
Sommer Diesel 462 is ready to rival
2015-03-31 01:53:45
Motorcycles with a petrol engine are able to compete with modern supercars in the sphere of the explosive dynamics, speed and deafening sound of the exhaust. The internal combustion engine of a motorcycle, which running on gasoline, is...
Read more...
-
How to become a good driver? Easily with Skyteam ST110!
2015-03-31 01:49:31
The class of minibikes is very suitable for those who have no riding skills even for simple models, however, have an overwhelming desire to sit on a racing motorcycle.
The control of such a bike is much...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Kawasaki KLX140L
- 2012 Kawasaki KLX250
- 2012 Kawasaki KLX250S
- 2012 Kawasaki KLX250SF
- 2012 Kawasaki KLX450R
- 2012 Kawasaki KX100
- 2012 Kawasaki KX250F
- 2012 Kawasaki KX450F
- 2012 Kawasaki KX450F Leo Vince
- 2012 Kawasaki KX65
- 2012 Kawasaki KX85
- 2012 Kawasaki KX85-I Monster Energy
- 2012 Kawasaki KX85-II
- 2012 Kawasaki KX85-II Monster Energy
- 2012 Kawasaki Ninja 1000
- 2012 Kawasaki Ninja 1000 ABS
- 2012 Kawasaki Ninja 250R
- 2012 Kawasaki Ninja 650
- 2012 Kawasaki Ninja ZX-10R
- 2012 Kawasaki Ninja ZX-10R ABS

