2012 BMW K1600GT gallery
2012 BMW K1600GT
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1649.00 ccm (100.62 cubic inches) | Power: | 160 |
| Engine type: | Two cylinder boxer, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 72.0 x 67.5 mm (2.8 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 295.0 kg (650.4 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,680 mm (66.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. ABS |
| Rear brakes: | Single disc. ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 24.00 litres (6.34 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Light grey, red |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
Travertson V-REX: a fantastic vehicle on the road
2015-03-31 03:20:02
Being similar to the alien from fiction movies, the amazing Travertson V-REX is all you need if you like to get a lot of attention.
Initially, the V-REX was created by mechanic-futurist Tim Cameron only in three...
Read more...
-
The classic will never be forgotten - Tomos 15 SLC
2015-03-31 03:15:12
Everyday motorcycles are very practical in use. Classic bikes have a simple construction, and, therefore, their using doesn't cause any difficulties.
Modern classic motorcycles type increasingly become like their sports counterparts. So if you want to watch...
Read more...
-
TM Racing C1 Bambino: when the size doesn’t matter
2015-03-31 03:09:12
TM Racing C1 Bambino is a small motorcycle with a length of about one meter and an engine of 49 CC. But in spite of such a small size, it can reach a good speed, having a capacity...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Headbanger Summertime
- 2012 Headbanger Woodstock Boogie
- 2012 Honda ANF125i Innova
- 2012 Honda CB1000R
- 2012 Honda CB1300S ABS
- 2012 Honda CB600F Hornet
- 2012 Honda CBF1000
- 2012 Honda CBF1000F
- 2012 Honda CBF125
- 2012 Honda CBF600N
- 2012 Honda CBF600S
- 2012 Honda CBR1000RR
- 2012 Honda CBR125R
- 2012 Honda CBR250R
- 2012 Honda CBR600F
- 2012 Honda CBR600RR
- 2012 Honda CRF100F
- 2012 Honda CRF150F
- 2012 Honda CRF150R
- 2012 Honda CRF150R Expert

