2012 BMW K1300S Sport gallery
2012 BMW K1300S Sport
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1293.00 ccm (78.90 cubic inches) | Power: | 172,99 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 80.0 x 64.3 mm (3.1 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 13.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 228.0 kg (502.7 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,585 mm (62.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Integral ABS. Can be switched off. |
| Rear brakes: | Single disc. Integral ABS. Can be switched off. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Silver |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
Fallen in Love with Boss Hoss BHC-3 ZZ4
2015-03-18 18:26:59
If you have fallen in love with the handsome hunks of the kingdom of biking, then this isn't rocket science that you will not be able to ignore the charm of Boss Hoss BHC-3 ZZ4. This bike is...
Read more...
-
American Eagle Raptor beats the limits
2015-03-18 16:23:25
One of the most frenzied motorcycles on the market is the American Eagle Raptor. It has been featured on many different motorcycle television shows and is very popular among collectors and riders alike.
The American Eagle Raptor...
Read more...
-
CF Moto V3 Sport - A wonderful sport bike in the market
2015-03-18 22:16:31
CF Moto V3 Sport is a sports bike that was introduced in the year 2010. It is a bike which is now been loved throughout the world because of its excellent service. Whoever bought this bike, he would...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Aprilia SR Max 125
- 2012 Aprilia SR Max 300
- 2012 Aprilia SX 125
- 2012 Aprilia SX 50
- 2012 Aprilia SXV 4.5
- 2012 Aprilia SXV 5.5
- 2012 Aprilia Tuono V4R
- 2012 Aprilia Tuono V4R APRC
- 2012 Bimota DB5R 1100
- 2012 Bimota DB6 Delirio E
- 2012 Bimota DB6 Delirio RE
- 2012 Bimota DB7 Oronero
- 2012 Bimota DB8
- 2012 Bimota DB8 SP
- 2012 Bimota DB9 Brivido
- 2012 Bimota Tesi 3D E
- 2012 BMW C600 Sport
- 2012 BMW C650GT
- 2012 BMW F650GS
- 2012 BMW F650ST

