2011 KTM 250 EXC Six Days gallery
2011 KTM 250 EXC Six Days
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 66.4 x 72.0 mm (2.6 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 103.0 kg (227.1 pounds) |
| Seat height: | 985 mm (38.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,475 mm (58.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.50 litres (2.51 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Orange/white/black |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
How to become a good driver? Easily with Skyteam ST110!
2015-03-31 01:49:31
The class of minibikes is very suitable for those who have no riding skills even for simple models, however, have an overwhelming desire to sit on a racing motorcycle.
The control of such a bike is much...
Read more...
-
Simson S51 B1-4 still remaining a legend
2015-03-31 01:44:08
The Simson company appeared in 1854 thanks to two brothers, the Simsons. Since 1953 it started manufacturing of a great Simson motorcycles AVO-425 with a four-stroke 250 CC engine and a propeller driven wheel. And since the beginning...
Read more...
-
Shineray XY125-5 is ready to all possible issues on your way
2015-03-31 01:37:32
If you have a desire to run fast across city streets or to make breathtaking jumps, Shineray XY125-5 is your happy choice.
Almost all motorcycles that belong to Enduro class, in fact, constitute a light bike with...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Yamaha Axis Treet
- 2011 Yamaha BWs
- 2011 Yamaha BWs 12 inch
- 2011 Yamaha BWs 125
- 2011 Yamaha BWs Naked
- 2011 Yamaha C3
- 2011 Yamaha CP250 Maxam
- 2011 Yamaha Crux R
- 2011 Yamaha Cygnus X
- 2011 Yamaha Cygnus X SR
- 2011 Yamaha DS11 Drag Star Eleven 1100
- 2011 Yamaha DS250 Drag Star Two-Fifty 250
- 2011 Yamaha DS4 Drag Star Four 400
- 2011 Yamaha DSC11 Drag Star Classic Eleven 1100
- 2011 Yamaha DSC4 Drag Star Classic Four 400
- 2011 Yamaha DT 50 R
- 2011 Yamaha DT 50 X
- 2011 Yamaha EC-03
- 2011 Yamaha Fazer 8
- 2011 Yamaha Fazer 8 ABS

