2010 Honda CBF600S C-ABS gallery
2010 Honda CBF600S C-ABS
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 599.30 ccm (36.57 cubic inches) | Power: | 76,44 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 67.0 x 42.5 mm (2.6 x 1.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 222.0 kg (489.4 pounds) |
| Seat height: | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,490 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Dafier DFE 100 - oldest but trusted
2015-03-24 18:43:55
The Dafier DFE 100 is one of the oldest and trusted bikes on the market today. These bikes have been made and manufactured since the early 1970’s and offer some of the best quality that there is.
This...
Read more...
-
The Daelim Roadwin 125, a racing demon
2015-03-24 18:35:25
For fans of racing scooters, the Daelim Roadwin 125 is a great find! Daelim has been making racing scooters for decades and continues to make and manufacture them. These bikes are some of the best quality scooters on...
Read more...
-
An easy-to-handle naked CZ 350 Twin
2015-03-24 18:30:23
This is one of the most classic bikes on the market right now. The CZ 350 Twin has been made and manufactured since the late 1970’s and is a very high-quality bike.
The CZ 350 Twin has...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson FLH 1340 EIectra Glide Belt Drive
-
Harley-Davidson FLHS Electra Glide Sport
-
Harley-Davidson FXS 1340 Low Rider
Other motorcycles in 2010
- 2010 Harley-Davidson XL883C Sportster 883 Custom
- 2010 Harley-Davidson XL883L Sportster 883 Low
- 2010 Harley-Davidson XL883R Sportster 883R
- 2010 Harley-Davidson XR1200
- 2010 Harley-Davidson XR1200X
- 2010 Hartford VR-125H
- 2010 Hartford VR-125Z
- 2010 Headbanger Foxy Lady
- 2010 Headbanger High Flyin
- 2010 Headbanger Hollister
- 2010 Hero Honda CBZ X-treme
- 2010 Hero Honda CD Dawn 100
- 2010 Hero Honda CD Deluxe
- 2010 Hero Honda Glamour
- 2010 Hero Honda Glamour 125 PGM-FI
- 2010 Hero Honda Hunk 150
- 2010 Hero Honda Karizma
- 2010 Hero Honda Karizma ZMR
- 2010 Hero Honda Passion Plus
- 2010 Hero Honda Passion Pro

