2007 Malaguti XSM 50 Supermotard gallery
2007 Malaguti XSM 50 Supermotard
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.70 ccm (3.03 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 40.3 x 39.0 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 96.0 kg (211.6 pounds) |
| Seat height: | 880 mm (34.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,350 mm (53.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.50 litres (1.72 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Black/orange, |
News
-
Turn Obstacles to Zero with Vintage Malaguti 125 YLC
2015-03-24 01:57:29
Malaguti 125 YLC is built as an enduro bike. Manufactured 1987 in Italy, its popularity has spread amongst off-road enthusiasts since it was first out in the market and works same until now.
As per proven reviews,►
Read more...
-
A wind of freedom with Pro-One Dominator
2015-03-30 18:10:37
The Pro-One Dominator is a bike that was inspired by race tracks all over the world. It was first produced and sold in 2008, and it is a very sleek custom cruiser.
The custom made Pro-One chopper...
Read more...
-
Praga CD 430, a bike with a romantic name
2015-03-30 18:06:55
Such a romantic name for such a usual bike, as to my mind.
The Praga CD 430 is an Enduro, off road bike that was made and sold all over the world beginning in 2003. It is...
Read more...
-
Radically reorganized Polini GR 3 Reverse Minimoto
2015-03-30 18:03:42
The Polini GR 3 Reverse Minimoto is a great find for those racer dreamers who love mini and sport bikes. This one was first made and sold in 2004 all over the world for around $9,500 with prices...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Malaguti Ciak Master 50 4 tempi
- 2007 Malaguti Drakon NKD 50
- 2007 Malaguti F10 Jet Line Wap
- 2007 Malaguti F15 Firefox Ducati Corse SBK
- 2007 Malaguti F15 Firefox Mechatronic
- 2007 Malaguti Firefox 50
- 2007 Malaguti Grizzly 10 Enduro
- 2007 Malaguti Grizzly 12 Cross
- 2007 Malaguti GT500 Spidermax
- 2007 Malaguti Madison 3 125
- 2007 Malaguti Madison 3 125ie
- 2007 Malaguti Password 250
- 2007 Malaguti Phantom 50 Capirex
- 2007 Malaguti Phantom 50 GP
- 2007 Malaguti Phantom 50 Racing Life
- 2007 Malaguti Phantom 50 SBK
- 2007 Malaguti Phantom 50 Tribal
- 2007 Malaguti Phantom F12 R
- 2007 Malaguti Phantom Max 125
- 2007 Malaguti Phantom Max 250

