2007 Suzuki Boulevard C50T gallery
2007 Suzuki Boulevard C50T
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 819.40 ccm (50.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 83.0 x 74.4 mm (3.3 x 2.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | 9.4:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 257.0 kg (566.6 pounds) |
| Seat height: | 700 mm (27.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,655 mm (65.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 170/80-15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.50 litres (4.10 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Smart and sporty Ravi Piaggio Storm 125
2015-03-30 21:15:16
The Ravi Piaggio Storm 125 is a sport bike from 2008 and it is a smart well-designed bike for new learners. It takes practically no efforts to handle and drive and it has a powerful engine and manageable...
Read more...
-
A flying-shaped motard of Quantya Strada
2015-03-30 21:07:26
The Quantya Strada is a supermotard that was made in 2011. It is priced at $10,700 and can go up to $15,000 depending on all the changes and modifications added to the frame.
The Quantya Strada has...
Read more...
-
Qlink Achilles 150 doesn't seem to have any heel of Achilles
2015-03-30 21:01:48
The heel of Achilles? Qlink Achilles 150 doesn't seem to have any. It is absolutely reliable vehicle!
Qlink Achilles 150 is a scooter that was manufactured and sold in 2007. It features a single cylinder, four-stroke engine...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 KTM 525 EXC Racing
- 2007 KTM 525 XC Desert Racing
- 2007 KTM 560 SMR
- 2007 KTM 625 SMC
- 2007 KTM 625 SXC
- 2007 KTM 640 Adventure
- 2007 KTM 640 Duke II
- 2007 KTM 640 LC4 Enduro
- 2007 KTM 640 LC4 Supermoto
- 2007 KTM 65 SX
- 2007 KTM 660 SMC
- 2007 KTM 690 Supermoto
- 2007 KTM 85 SX 17/14
- 2007 KTM 85 SX 19/16
- 2007 KTM 950 Super Enduro R
- 2007 KTM 950 Supermoto
- 2007 KTM 990 Adventure
- 2007 KTM 990 Adventure S
- 2007 KTM 990 Super Duke
- 2007 Kymco Activ 110

