2007 Suzuki Boulevard C50 gallery
2007 Suzuki Boulevard C50
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 819.40 ccm (50.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 83.0 x 74.4 mm (3.3 x 2.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 246.0 kg (542.3 pounds) |
| Seat height: | 700 mm (27.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,655 mm (65.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 170/80-15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.50 litres (4.10 gallons) |
| Color options: | White/Silver, Black/Red |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Nipponia Altiva 125 saves your money
2015-03-30 16:10:51
If we could characterize this Nipponia Altiva 125 in two words only, it would be ergonomic and economical. And it is enough to know everything about this scooter.
The Nipponia Altiva 125 is a scooter from 2009. It handles...
Read more...
-
Some special traits of Neander Turbo Diesel 1400
2015-03-30 16:07:18
The Neander Turbo Diesel 1400 is a bike from 2012. It is a custom cruiser that is incredibly light for a larger bike.
The Neander Turbo Diesel 1400 has a four-stroke, twin cylinder Diesel engine. It has...
Read more...
-
NCR 848 boosts the power
2015-03-30 16:03:58
The NCR 848 is a powerful and sexy sports bike. It is incredibly trendy and was made and produced in 2011.
It has a V2, four-stroke engine and an electric starter. It has a chain transmission and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson Electra Glide Police
-
Harley-Davidson Dyna Fat Bob
-
Harley-Davidson XL883R Sportster 883R Roadster
Other motorcycles in 2007
- 2007 Sym DD 50
- 2007 Sym GTS 125
- 2007 Sym GTS 200
- 2007 Sym GTS 250
- 2007 Sym HD 125
- 2007 Sym HD 200
- 2007 Sym Jet Euro X 50
- 2007 Sym Joyride 125
- 2007 Sym Joyride 125 (Disk type)
- 2007 Sym Joyride 150
- 2007 Sym Joyride 200
- 2007 Sym Magic 110 RR
- 2007 Sym Mask 50
- 2007 Sym Megalo 125
- 2007 Sym Mio 100 (Disk Type)
- 2007 Sym Mio 100 (Drum Type)
- 2007 Sym Mio 50
- 2007 Sym R1-Z 125
- 2007 Sym RS 125
- 2007 Sym RV1

