2007 Sherco 50cs SM Champion France Replica gallery
2007 Sherco 50cs SM Champion France Replica
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.70 ccm (3.03 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 40.3 x 39.0 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 83.0 kg (183.0 pounds) |
| Seat height: | 850 mm (33.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,360 mm (53.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.50-17 |
| Rear tyre dimensions: | 3.00-17 |
| Front brakes: | Single disc. AJP |
| Rear brakes: | Single disc. AJP |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.00 litres (1.85 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Green/gray |
News
-
Sherco Trial 2.9 if fond of doing stunts
2015-03-31 01:32:12
I don't want to start my story about Sherco Trial 2.9 with the fact like that the bike has not seat, passenger foot pegs and what volume of its tank.
By the way, according to experienced users,►
Read more...
-
A bold bare bones design of Leonart Bobber 125
2015-03-23 22:25:24
The all new Leonart Bobber 125 attracts attention immediately with this bold, bare-bones design.
The chassis assembly of this bike is the best sight to see, and that helps to maintain the fundamentals of a hard tail...
Read more...
-
The Versatile Hesketh HZE Vectrix Motorbike
2015-03-21 17:09:41
This is an electric scooter which turns passion into technical excellence. This scooter has a very light weight body as the frame is made up of light-weighing aircraft-aluminium space. This machine claims to be a no emission machine....
Read more...
-
Adiva AD 125, trendy&sleek
2015-03-18 15:12:14
The Japanese Adiva AD 125 has been a very popular scooter for fans of motorcycles and scooters. The Adiva AD 125 models have been manufactured for quite a few years and are still currently in production. Many of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 PGO PMS 110
- 2007 PGO PMS 50
- 2007 PGO PMX 100
- 2007 PGO PMX 50
- 2007 PGO PMX 90
- 2007 PGO RoadShow 50
- 2007 PGO RoadShow 90
- 2007 PGO T-REX 110
- 2007 PGO T-REX 125
- 2007 PGO T-REX 150
- 2007 PGO T-REX 50
- 2007 PGO Tricycle 50
- 2007 Piaggio Fly 125
- 2007 Piaggio Fly 50 2T
- 2007 Piaggio Liberty 125 4 Stroke
- 2007 Piaggio Liberty Catalyzed
- 2007 Piaggio Liberty S 125
- 2007 Piaggio Liberty S 50
- 2007 Piaggio NRG Power DD
- 2007 Piaggio NRG Power DT

