2010 Triumph Rocket III Roadster gallery
2010 Triumph Rocket III Roadster
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 2294.00 ccm (139.98 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line three, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.6 x 94.3 mm (4.0 x 3.7 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 8.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 320.0 kg (705.5 pounds) |
| Seat height: | 750 mm (29.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,695 mm (66.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 150/80-R17 |
| Rear tyre dimensions: | 240/50-R16 |
| Front brakes: | Double disc. Nissin 4-piston fixed calipers, Nissin ABS system |
| Rear brakes: | Single disc. Brembo 2-piston floating caliper, Nissin ABS system |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 24.00 litres (6.34 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Phantom Black, Matt Black |
News
-
Triumph Bonneville, Utah made
2015-03-18 14:58:03
The Triumph Bonneville is a standard motorcycle that has been in production for quite a few decades. It is most famous for its parallel-twin four-stroke engine. The first generation was produced in England from 1959-1983 and production on►
Read more...
-
Spain sightseeings: Corrida or Motorhispania Furia Cross?
2015-03-30 14:49:14
Being reliable and light-weighted, Motorhispania Furia Cross is appreciated by these traits.
It was first made and sold in Spain in 2012. It is an Enduro and off-roading bike and has amazing handling. It has a single...
Read more...
-
an Italian Passion of Motom Dolcevita
2015-03-30 14:42:45
The Motom Dolcevita is an Italian scooter with which one can fully express all the passion to riding and love of life.
It was produced and manufactured in 2010. Dolcevita has a single cylinder, four-stroke engine and...
Read more...
-
Motolevo 125 wins over enthusiasts!
2015-03-30 14:36:23
The Motolevo 125 was first produced and manufactured in 2000, and immediately won over the bike enthusiasts.
It is a very popular classic bike among veteran and younger riders. It handles very well and is easy to...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Kawasaki KX85
- 2010 Kawasaki KX85-II
- 2010 Kawasaki KX85 Monster Energy
- 2010 Kawasaki Ninja 250R
- 2010 Kawasaki Ninja 500R
- 2010 Kawasaki Ninja 650R
- 2010 Kawasaki Ninja ZX-10R
- 2010 Kawasaki Ninja ZX-14
- 2010 Kawasaki Ninja ZX-6R
- 2010 Kawasaki Super Sherpa
- 2010 Kawasaki Versys
- 2010 Kawasaki VN1700 Classic
- 2010 Kawasaki VN1700 Classic Tourer
- 2010 Kawasaki VN1700 Voyager
- 2010 Kawasaki VN2000 Classic
- 2010 Kawasaki VN900
- 2010 Kawasaki VN900 Classic
- 2010 Kawasaki VN900 Custom
- 2010 Kawasaki Vulcan 1700 Classic
- 2010 Kawasaki Vulcan 1700 Classic LT

