2010 Gilera GP 800 gallery
2010 Gilera GP 800
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 839.30 ccm (51.21 cubic inches) | Power: | 65,5 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 88.0 x 69.0 mm (3.5 x 2.7 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 245.0 kg (540.1 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,593 mm (62.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-16 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-15 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Double disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.50 litres (4.89 gallons) |
| Color options: | Black, red/white/green |
News
-
Gilera RX 125 Arizona handles well on the dirt courses
2015-03-27 23:08:59
The Gilera RX 125 Arizona was first produced in 1985 and is still in production today. This is a very popular offroad and Enduro bike.
It has been very popular among younger riders and avid bike collectors►
Read more...
-
Bultaco 125 Streaker: For those who love Spanish bikes
2015-03-18 21:11:50
Those of you who love Spanish bikes should know that the Spanish love bike riding and thus there are many bikes by Spanish manufacturers. Along with the legacy of greats like Derbi and Montesa you would find the...
Read more...
-
Brudeli 654L means Being Completely Different
2015-03-18 18:37:21
Do you have a fetish for unique things in life, even while it comes to the bikes? Then nothing can be a better option for you than choosing the Brudeli 654L. This model is something completely different from...
Read more...
-
Check Out this BucciMoto BR1E 125
2015-03-18 20:58:56
Those of you who want a bike that would never let you down should try out the BucciMoto BR1E 125. It is a bike that is suitable and comfortable for all persons, and it is nimble in traffic...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Rieju e-Bicy Folding
- 2010 Rieju Marathon 125
- 2010 Rieju Marathon 125 PRO
- 2010 Rieju Marathon 125 SM
- 2010 Rieju Marathon 250
- 2010 Rieju Marathon 450
- 2010 Rieju Marathon Pro 125 SM
- 2010 Rieju MRT 50
- 2010 Rieju MRT 50 SM
- 2010 Rieju MRT Pro 50
- 2010 Rieju MRT Pro 50 Supermotard
- 2010 Rieju MX 50
- 2010 Rieju MX Disc 50
- 2010 Rieju NKD 125
- 2010 Rieju NKD 50
- 2010 Rieju RS2 125
- 2010 Rieju RS2 50 fr
- 2010 Rieju RS2 Pro 125
- 2010 Rieju RS2 PRO 50
- 2010 Rieju Tango 125

