2010 Xmotos XZP 250W gallery
2010 Xmotos XZP 250W
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.40 ccm (15.22 cubic inches) | Power: | 16,76 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 70.0 x 64.8 mm (2.8 x 2.6 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 115.0 kg (253.5 pounds) |
| Seat height: | 950 mm (37.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,390 mm (54.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/100-21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/100-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.50 litres (1.45 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | White, Orange, Red, Black |
News
-
Xmotos XB-21 leading the sales race
2015-03-28 01:17:33
Motorcycles under the Xmotos brand have gained an immense popularity not only among the restless teenagers, but among more modest fans of fast driving.
Accurate as a watch its production line, professional staff experience and original ideas►
Read more...
-
Maico MD 250 WK: Old Bikes Never Go Old
2015-03-24 01:52:06
Maico MD 250 WK is built and designed to be a naked bike. Manufacturing of the bike had a long run in the industry from 1971 up until 1983. It is old-fashioned and even outdated, but collectors and...
Read more...
-
Aprilia RS 125 becomes even better
2015-03-18 16:59:11
The Aprilia RS 125 has been used in the Grand Prix for the long time now. It was initially introduced in 1992 and has been improved since. Created by top company Aprilia, it has been developed with high-end...
Read more...
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Derbi Atlantis 50 4T
- 2010 Derbi Atlantis City 50 2T
- 2010 Derbi Boulevard 125 4T
- 2010 Derbi Boulevard 50 2T
- 2010 Derbi Cross City 125
- 2010 Derbi GP1 50
- 2010 Derbi GPR 125 4T 4V
- 2010 Derbi GPR 50 2T
- 2010 Derbi Mulhacen 125
- 2010 Derbi Mulhacen 659
- 2010 Derbi Mulhacen Cafe 125
- 2010 Derbi Mulhacen Cafe 659
- 2010 Derbi Mulhacen Cafe 659 A. Nieto
- 2010 Derbi Rambla 125
- 2010 Derbi Rambla 250i
- 2010 Derbi Rambla 300i
- 2010 Derbi Senda Baja 125 R
- 2010 Derbi Senda Baja 125 SM
- 2010 Derbi Senda DRD 125 4T 4V R
- 2010 Derbi Senda DRD 125 4T 4V SM

