2007 Kawasaki Z1000 gallery
2007 Kawasaki Z1000
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 953.00 ccm (58.15 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 77.2 x 50.9 mm (3.0 x 2.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 205.0 kg (452.0 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,445 mm (56.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.54 litres (4.90 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Metallic Diablo Black |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Triumph Bonneville, Utah made
2015-03-18 14:58:03
The Triumph Bonneville is a standard motorcycle that has been in production for quite a few decades. It is most famous for its parallel-twin four-stroke engine. The first generation was produced in England from 1959-1983 and production on...
Read more...
-
Bourget Dragons, a dream machine
2015-03-18 18:30:59
These days, almost all of use own bikes as these have become our daily necessities. But what if you like to ride on something that can make you stand apart from others? Then choosing the Bourget Dragons is...
Read more...
-
The Korean sports bike Hyosung GT250R
2015-03-23 14:51:34
The Korean made Hyosung GT250R bike is a modern design of sports bike which touched the hearts of all fancy bike lovers.
The bike has a mean look with a nicely chunked body and has a powerful...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 TGB F409 (150cc)
- 2007 TGB Laser
- 2007 TGB Laser (125cc)
- 2007 TGB Laser (150cc)
- 2007 TGB R50X
- 2007 Titan Bobbers
- 2007 Titan Gecko RM Stretch
- 2007 Titan Radical Rigid Chopper
- 2007 Titan Sidewinder Hardtail
- 2007 Titan Sidewinder Lowrider Softail
- 2007 Titan Sidewinder Rubber Mount Chopper
- 2007 TM racing EN 125
- 2007 TM racing EN 250
- 2007 TM racing EN 250 F e.s.
- 2007 TM racing EN 300
- 2007 TM racing EN 450 F e.s.
- 2007 TM racing EN 530 F e.s.
- 2007 TM racing MX 125
- 2007 TM racing MX 250
- 2007 TM racing MX 250 F

