2009 Kawasaki Ninja 650R gallery
2009 Kawasaki Ninja 650R
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 649.00 ccm (39.60 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 83.0 x 60.0 mm (3.3 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 200.0 kg (440.9 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,410 mm (55.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.51 litres (4.10 gallons) |
| Color options: | Lime Green, Passion Red, Metallic Diablo Black |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Experiencing speed run with Jinlun JL 125-9
2015-03-23 15:57:53
This bike was manufactured by the Chinese Jinlun makers. The Jinlun JL 125-9 is a 124 cc twin type engine with a chain driven transmission at the rear tyre.
The bike is considered to be as a...
Read more...
-
The Bajaj Avenger Lives On
2015-03-18 17:26:18
The Bajaj Avenger's first release was 2006. It is manufactured a company in India. That was far enough, and far more alterations and refinement were done to the bike.
It is manufactured in black, blue and red....
Read more...
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Garelli Tiesse 125 4T
- 2009 Garelli Tiesse 50 4T
- 2009 Garelli Tiesse 50 S 2T
- 2009 Garelli Tiesse R 50 2T
- 2009 GAS GAS 125 Race
- 2009 GAS GAS EC 125
- 2009 GAS GAS EC 125 Six-Days
- 2009 GAS GAS EC 200
- 2009 GAS GAS EC 200 Six-Days
- 2009 GAS GAS EC 250
- 2009 GAS GAS EC 250 Six-Days
- 2009 GAS GAS EC 300
- 2009 GAS GAS EC 300 Racing
- 2009 GAS GAS EC 300 Six-Days
- 2009 GAS GAS EC 450 FSR
- 2009 GAS GAS EC 515 FSR
- 2009 GAS GAS Halley 125
- 2009 GAS GAS Halley 450
- 2009 GAS GAS MC 250 Cross
- 2009 GAS GAS SM 125 Halley

