2009 Kreidler Supermoto125 DD gallery
2009 Kreidler Supermoto125 DD
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | 11,5 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | ||
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 133.0 kg (293.2 pounds) |
| Seat height: | 870 mm (34.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,405 mm (55.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.50 litres (2.77 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
What can Kreidler Mustang 125 provide to you?
2015-03-23 17:33:43
Are you looking for a classic bike, a real Mustang wheeler? Then you have it now with the Kreidler Mustang 125. It is a wonderful bike with all the special specifications that you need for a good bike►
Read more...
-
Yangtze 750, a giant bike of China Jialing Group
2015-03-27 14:14:45
Chinese media reporting about the appearing of a new brand with a fancy name of Yangtze River Jialing Motor Manufacturing. This brand is a subsidiary company of China Jialing Group, one of China's largest companies in the motorcycle...
Read more...
-
The old-school custom Flyrite Choppers Bobber draws all the eyes!
2015-03-27 13:05:19
The Flyrite Choppers Bobber is a great custom chopper to get that old school, biker look and feel.
Valued at $16,999 to $20,000, these custom choppers began to be produced in 2010 and most of them are...
Read more...
-
Fischer MRX - More than just a Motorcycle!
2015-03-27 12:57:55
As bright as an egg-yolk, the Fischer MRX draws the eyes with its funky color at first!
The Fischer MRX was built and manufactured beginning in 2013. These bikes are very sporty and trendy and quite popular...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Generic Trigger X 125
- 2009 Generic Trigger X 50
- 2009 Generic XOR 125
- 2009 Generic XOR 50
- 2009 Generic XOR 50 AT and T Williams
- 2009 Generic XOR 50 Comp
- 2009 Generic XOR 50 Stroke
- 2009 Generic Zion 125
- 2009 Genuine Scooter Buddy 125
- 2009 Genuine Scooter Buddy 50
- 2009 Genuine Scooter Italy 150
- 2009 Genuine Scooter Italy 50
- 2009 Genuine Scooter Pamplona 150
- 2009 Genuine Scooter Rattler 110
- 2009 Genuine Scooter Roughhouse R50
- 2009 Genuine Scooter St. Tropez 150
- 2009 Genuine Scooter Stella 150
- 2009 Giantco Athena II 125
- 2009 Giantco Cyclop 50
- 2009 Giantco Cyrus II 125

