2009 Kreidler RMC-E 125 Hiker gallery
2009 Kreidler RMC-E 125 Hiker
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | 8,4 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 105.0 kg (231.5 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,360 mm (53.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Rear tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.50 litres (1.45 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Blue |
News
-
What can Kreidler Mustang 125 provide to you?
2015-03-23 17:33:43
Are you looking for a classic bike, a real Mustang wheeler? Then you have it now with the Kreidler Mustang 125. It is a wonderful bike with all the special specifications that you need for a good bike►
Read more...
-
Rucker Performance Assassin bears a self-explanatory name
2015-03-27 02:29:23
This brand was created in 2004 with the founding of the company Rucker Performance Ent. (RP for short). Today RP offers an excellent range of impressive vehicles, what consists of four produced motorcycles: Assassin, Gauntlet, Predator, Vandal as...
Read more...
-
Roxon P-ONE 10/10 makes your city ride much easier
2015-03-27 02:22:43
From the moment they were created, motorcycles always attracted thousands and thousands of thrill-seekers, adrenaline and headwind junkies.
Today the bike is not necessarily a wild horse that will take you on the highway at breakneck speed....
Read more...
-
Rokon Ranger, a thick-and-thin friend
2015-03-27 02:14:01
Today we will meet with Rokon, an all-wheel drive motorcycle. It was produced in the 50s of the last century in the US by the Rokon Company. This unique bike still retains its popularity among hunters, explorers of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 BMC Choppers Big Daddy
- 2009 BMC Choppers Big Daddy ST
- 2009 BMC Choppers Bobber 88
- 2009 BMC Choppers Bobber 88 Barhopper
- 2009 BMC Choppers Hooligan 541
- 2009 BMC Choppers Hooligan 541 240
- 2009 BMC Choppers Hooligan 541 ST
- 2009 BMW F650GS
- 2009 BMW F800GS
- 2009 BMW F800R
- 2009 BMW F800S
- 2009 BMW F800ST
- 2009 BMW G450X
- 2009 BMW G650X Challenge
- 2009 BMW G650X Country
- 2009 BMW G650X Moto
- 2009 BMW HP2 Megamoto
- 2009 BMW HP2 Sport
- 2009 BMW K1200LT
- 2009 BMW K1300GT

