2007 Kawasaki Z750 gallery
2007 Kawasaki Z750
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 748.00 ccm (45.64 cubic inches) | Power: | 106 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 68.4 x 50.9 mm (2.7 x 2.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 207.0 kg (456.4 pounds) |
| Seat height: | 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,440 mm (56.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17 |
| Front brakes: | Double disc. 2 piston calipers wave brakes |
| Rear brakes: | Single disc. single caliper wave brakes |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.50 litres (4.89 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, Silver, Green |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
The classic will never be forgotten - Tomos 15 SLC
2015-03-31 03:15:12
Everyday motorcycles are very practical in use. Classic bikes have a simple construction, and, therefore, their using doesn't cause any difficulties.
Modern classic motorcycles type increasingly become like their sports counterparts. So if you want to watch...
Read more...
-
TM Racing C1 Bambino: when the size doesn’t matter
2015-03-31 03:09:12
TM Racing C1 Bambino is a small motorcycle with a length of about one meter and an engine of 49 CC. But in spite of such a small size, it can reach a good speed, having a capacity...
Read more...
-
Titan YZF 1000 R Thunder Ace takes the best
2015-03-31 03:02:44
Titan YZF 1000 R Thunder Ace can be described as a hybrid of a sports bike and a cruiser, but not in appearance, but in its technical possibilities.
Thunder Ace let the racer moving with comfort over...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Kawasaki Versys ABS
- 2007 Kawasaki VN1600 Classic Tourer
- 2007 Kawasaki Vulcan 1500 Classic
- 2007 Kawasaki Vulcan 1600 Classic
- 2007 Kawasaki Vulcan 1600 Mean Streak
- 2007 Kawasaki Vulcan 1600 Nomad
- 2007 Kawasaki Vulcan 2000
- 2007 Kawasaki Vulcan 2000 Classic
- 2007 Kawasaki Vulcan 2000 Classic LT
- 2007 Kawasaki Vulcan 500 LTD
- 2007 Kawasaki Vulcan 900 Classic
- 2007 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT
- 2007 Kawasaki Vulcan 900 Custom
- 2007 Kawasaki Z1000
- 2007 Kawasaki Z1000 ABS
- 2007 Kawasaki Z750 ABS
- 2007 Kawasaki ZZR1400
- 2007 Kawasaki ZZR1400 ABS
- 2007 Kawasaki ZZR600

