2010 Yamaha C3 gallery
2010 Yamaha C3
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 38.0 x 43.5 mm (1.5 x 1.7 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 89.8 kg (198.0 pounds) |
| Seat height: | 734 mm (28.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,280 mm (50.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/90-10 |
| Rear tyre dimensions: | 120/90-10 |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 4.54 litres (1.20 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Raven/Red |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
The Versatile Hesketh HZE Vectrix Motorbike
2015-03-21 17:09:41
This is an electric scooter which turns passion into technical excellence. This scooter has a very light weight body as the frame is made up of light-weighing aircraft-aluminium space. This machine claims to be a no emission machine....
Read more...
-
Adiva AD 125, trendy&sleek
2015-03-18 15:12:14
The Japanese Adiva AD 125 has been a very popular scooter for fans of motorcycles and scooters. The Adiva AD 125 models have been manufactured for quite a few years and are still currently in production. Many of...
Read more...
-
Getting to dirt rides with Husqvarna Nuda 900R
2015-03-23 14:47:23
This bike Husqvarna Nuda 900R is known as a highly powerful dirt bike with an engine of 898 cc displacement and powered by four- stroke in line two cylinders. The Swedish make enables it to attain a top...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Ducati Monster 696
- 2010 Ducati Monster 796
- 2010 Ducati Multistrada 1200
- 2010 Ducati Multistrada 1200 S
- 2010 Ducati Sport 1000 Biposto
- 2010 Ducati Sport 1000S
- 2010 Ducati SportClassic GT 1000
- 2010 Ducati Streetfighter
- 2010 Ducati Streetfighter S
- 2010 E-max 100L
- 2010 E-max 110S
- 2010 E-max 120L
- 2010 E-max 190L
- 2010 E-max 90S
- 2010 E-max City 80L
- 2010 E-Ton Beamer 50
- 2010 E-Ton Beamer R4 150
- 2010 E-Ton Matrix 50
- 2010 E-Ton Matrix R4 150
- 2010 E-Ton Sport 150

