2010 Triumph Daytona 675 gallery
2010 Triumph Daytona 675
TYPE: Classic
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 675.00 ccm (41.19 cubic inches) | Power: | 126,05 |
| Engine type: | In-line three, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 74.0 x 52.3 mm (2.9 x 2.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 162.0 kg (357.1 pounds) |
| Seat height: | 825 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,395 mm (54.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Nissin 4-piston radial mono-block calipers |
| Rear brakes: | Single disc. Nissin single piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.40 litres (4.60 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Phantom Black, Tornado Red |
News
-
Triumph Bonneville, Utah made
2015-03-18 14:58:03
The Triumph Bonneville is a standard motorcycle that has been in production for quite a few decades. It is most famous for its parallel-twin four-stroke engine. The first generation was produced in England from 1959-1983 and production on►
Read more...
-
Aprilia RS 125 becomes even better
2015-03-18 16:59:11
The Aprilia RS 125 has been used in the Grand Prix for the long time now. It was initially introduced in 1992 and has been improved since. Created by top company Aprilia, it has been developed with high-end...
Read more...
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly...
Read more...
-
Riding the terrain with a powerful Loncin LX 200 GY-4A
2015-03-23 23:02:58
The bike has been developed by the Loncin manufacturers in the year 2005. It has a single cylinder four-stroke 194 cc engine. The Loncin LX 200 GY-4A bike is categorized under supermotard sports bikes. It can deliver a...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Sym Symphony 50
- 2010 Sym VS 125
- 2010 Sym VS 150
- 2010 Sym Wolf 125
- 2010 Sym Wolf Classic
- 2010 Sym X-Wolf
- 2010 Sym XS125-K
- 2010 Tank Sports Racer 150 DS-09
- 2010 Tank Sports Racer DS-08
- 2010 Tank Sports Racer TR-16-08
- 2010 Tank Sports Sporty 150
- 2010 Tank Sports Sporty 50
- 2010 Tank Sports Touring 150 Deluxe
- 2010 Tank Sports Touring 250DE-08
- 2010 Tank Sports Trail TKX 110
- 2010 Tank Sports Trail TKX-200
- 2010 Tank Sports Urban 50
- 2010 Tank Sports Vision 250E
- 2010 Tank Sports Vision Topline Khaos
- 2010 TGB 101R 125

