2011 Kawasaki Z1000SX gallery
2011 Kawasaki Z1000SX
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1043.00 ccm (63.64 cubic inches) | Power: | 136,11 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 77.0 x 56.0 mm (3.0 x 2.2 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 228.0 kg (502.7 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,445 mm (56.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Optional anti-lock braking |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Vertemati S 501 Supermoto: a real supermotard
2015-03-31 03:42:55
The main priority of the developers of Vertemati always was designing high-speed and multi-function units from the supermotard class. Such as model Vertemati S 501 Supermoto. This model has great potential for racing.
One of the most...
Read more...
-
Vento V-Thunder: Can you hear a thunder on the road?
2015-03-31 03:39:08
During more than ten years, Vento Motorcycles U.S.A. company has been producing high-quality motorcycles. Vento launches scooters, motorcycles, and ATVs.
Their bikes comply the highest quality requirements and are affordable for all groups of customers. All Vento...
Read more...
-
Veli 125 T-2: a middle-class scooter
2015-03-31 03:35:19
The "scooter" term refers to vehicles that are included in a subclass of motorcycles with distinctive design features.
The main purpose of scooter rentals is travel for short distances. According to the purpose, they have special, more...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Cobra CX50 SR
- 2011 Cobra CX65
- 2011 Confederate B120 Wraith
- 2011 Confederate C3 X132 Hellcat
- 2011 Confederate P120 Fighter
- 2011 Cosmos Muscle Bikes 2RWF V8
- 2011 Cosmos Muscle Bikes 4RWF V8
- 2011 Covingtons 300R
- 2011 Covingtons Beach Cruiser
- 2011 Covingtons Bobber
- 2011 Covingtons Chopper
- 2011 Covingtons Speed Demon
- 2011 Covingtons Speedster
- 2011 CPI GTR 50
- 2011 CPI Oliver City
- 2011 CPI Oliver Sport
- 2011 CR&S DUU Conlatusa
- 2011 CR&S DUU Deperlu
- 2011 CR&S VUN Road
- 2011 CR&S VUN Track PPP

