2011 Victory Vision Tour gallery
2011 Victory Vision Tour
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1731.00 ccm (105.63 cubic inches) | Power: | 97 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.0 x 108.0 mm (4.0 x 4.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 9.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 395.0 kg (870.8 pounds) |
| Seat height: | 673 mm (26.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,669 mm (65.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-18 |
| Rear tyre dimensions: | 180/60-16 |
| Front brakes: | Double disc. Floating rotors with 4-piston calipers. Anti-lock braking. |
| Rear brakes: | Single disc. Floating rotor with 2-piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.71 litres (6.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Crimson/Black, Two Tone Vogue Silver/ Black, Solid Pearl White. |
News
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement►
Read more...
-
Stars and Stripes and a patriotic Pagsta Choppa
2015-03-30 17:36:02
The Pagsta Choppa is a custom cruiser that was manufactured beginning in 2009. As a custom cruiser, the Pagsta Choppa has so many options for the rider - just look how it can be customized under the patriotic...
Read more...
-
Orion A30E125M, a bright star
2015-03-30 17:29:03
The Orion A30E125M is an Enduro, off road bike that was produced and manufactured in 2008. The Orion A30E125M is one of the most popular among dirt track and bike racers.
It features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
-
Norton Commander, a golden symbol of freedom
2015-03-30 16:15:58
A golden dream of every racer sounds like Norton Commander.
The Norton Commander is a bike that has been produced ever since the late 1970’s and is still being manufactured and sold all over the world. The...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Moto Guzzi V7 Cafe Classic
- 2011 Moto Guzzi V7 Classic
- 2011 Moto Guzzi V7 Racer
- 2011 Moto Morini 1200 Sport
- 2011 Moto Morini 9 1/2
- 2011 Moto Morini Corsaro 1200
- 2011 Moto Morini Granpasso 1200
- 2011 Moto Morini Scrambler
- 2011 Motobi Zanzani 250 6 Tiranti
- 2011 MotoCzysz C1 990
- 2011 MV Agusta Brutale
- 2011 MV Agusta Brutale 1090RR
- 2011 MV Agusta Brutale 990R
- 2011 MV Agusta F3
- 2011 MV Agusta F4
- 2011 MZ Anthony 50 2T
- 2011 MZ Charly Electroroller Evo
- 2011 MZ Emmely 125 4T
- 2011 MZ Emmely 50 4T
- 2011 MZ Emmely E-Scooter

