2003 Victory Touring Cruiser gallery
2003 Victory Touring Cruiser
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1507.00 ccm (91.96 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 97.0 x 102.0 mm (3.8 x 4.0 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 326.6 kg (720.0 pounds) |
| Seat height: | 719 mm (28.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,664 mm (65.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | MT90BI6-71 |
| Rear tyre dimensions: | 160/80-75 |
| Front brakes: | Double disc. FLOATING ROTAR 4 PISTON CALIPER |
| Rear brakes: | Single disc. FLOATING ROTAR 2 PISTON |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.92 litres (5.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement►
Read more...
-
Sporting bike with the Blata Origami B1
2015-03-18 18:05:11
These bikes are manufactured completely for the sports segment. The Blata Origami B1 bike is only for bikers willing to take on high speed and ride on race tracks. This runs only on tracks with no disturbances and...
Read more...
-
Indian Scout 86: riding the elegance
2015-03-23 14:57:12
The bike was first manufactured by the American bike maker firm Indian in the year 1993. This bike attracts riders with its amazing high power and torque. The Indian Scout 86 motorbike has got the best engine with...
Read more...
-
The strong and powerful LML Beamer
2015-03-23 22:58:03
This bike is an entry level sports type bike manufactured in the year 2010 by the LML bike makers. The LML Beamer bike sports a sleek design and a strong body aimed to perform on the roads. The...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2003
- 2003 Yamaha FZS 600 Fazer
- 2003 Yamaha Majesty 125
- 2003 Yamaha TDM 900
- 2003 Yamaha TT 600 RE
- 2003 Yamaha TT-R 225
- 2003 Yamaha TW 125
- 2003 Yamaha TZR 50
- 2003 Yamaha VMX 1200 V-Max
- 2003 Yamaha XJ 600 N Diversion
- 2003 Yamaha XJ 600 S Diversion
- 2003 Yamaha XJ 900 S Diversion
- 2003 Yamaha XJR 1300
- 2003 Yamaha XT 600 E
- 2003 Yamaha XV 1700 Warrior
- 2003 Yamaha XV 535 DX Virago
- 2003 Yamaha XVS 1100 A DragStar Classic
- 2003 Yamaha XVS 1100 Drag Star
- 2003 Yamaha XVS 125 Drag Star
- 2003 Yamaha XVS 250 Drag Star
- 2003 Yamaha XVS 650 A DragStar Classic

