2003 Husaberg FE 501 E gallery
2003 Husaberg FE 501 E
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 501.00 ccm (30.57 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 95.0 x 70.7 mm (3.7 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 110.1 kg (242.7 pounds) |
| Seat height: | 930 mm (36.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,490 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.00 litres (2.38 gallons) |
News
-
Riding off roads with the Husaberg FC 501
2015-03-23 14:42:39
There are many powerful bikes available, but only some to be able to fight difficult terrain roads. One of such bikes is the Husaberg FC 501 that gives the rider the desired power and control to smoothly cross►
Read more...
-
Minsk 12 - proven over time
2015-03-30 02:54:32
The Minsk 12 is a great bike if you are looking for a vintage, naked bike. This bike was first produced and manufactured in Belarus and many older models are still being sold, but this model is not...
Read more...
-
Mikilon CD125A, a bike with a funny brand name
2015-03-30 02:48:07
The Mikilon CD125A was first produced in 2008 and is considered to be in the motor cross category. This is a great bike for new racers and new riders in general.
The Mikilon CD125A features a single...
Read more...
-
A Naked bike of Midual Roadster 900
2015-03-30 02:41:57
The Midual Roadster 900 is considered a naked bike. It was first produced and manufactured in 2000 and is still being sold all over the world right now. Many experienced riders like the "overcooled" look of this bike...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson XLH Sportster 883
-
Harley-Davidson Dyna Super Glide Sport
-
Harley-Davidson FXD Dyna Super Glide
Other motorcycles in 2003
- 2003 Aprilia Pegaso Tibet
- 2003 Aprilia RS 125 R
- 2003 Aprilia RS 125 Tuono
- 2003 Aprilia RS 50
- 2003 Aprilia RS 50 Tuono
- 2003 Aprilia RST 1000 Futura
- 2003 Aprilia RSV Mille 1000
- 2003 Aprilia RSV Mille 1000 R
- 2003 Aprilia RX 50
- 2003 Aprilia SR 50 GP1 Race Replica
- 2003 Aprilia Tuono Fighter 1000
- 2003 Aprilia Tuono Racer 1000
- 2003 Benelli Tornado Novocento Limited Edition
- 2003 Benelli Tornado Tre Novecento
- 2003 Beta Alp 200
- 2003 Beta Euro Cruiser 350
- 2003 Beta RR 50
- 2003 Beta Supermoto 50
- 2003 BMW F650CS
- 2003 BMW F650GS

