2003 Suzuki GSX 750 F Katana gallery
2003 Suzuki GSX 750 F Katana
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 750.00 ccm (45.77 cubic inches) | Power: | 93 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 70.0 x 48.7 mm (2.8 x 1.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 200.0 kg (440.9 pounds) |
| Seat height: | 795 mm (31.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,470 mm (57.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-ZR17 |
| Front brakes: | (Unspecified) |
| Rear brakes: | (Unspecified) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
XOR XO2 125: you have never met such a compact scooter before!
2015-03-28 01:26:37
The demand for fast electric scooters seems to be solved for a nearest future. A XOR XO2 125 scooter with a quiet modest design from the XOR Motors in 8-kilowatt version took this honored place. With exceptional power,...
Read more...
-
Xmotos XB-21 leading the sales race
2015-03-28 01:17:33
Motorcycles under the Xmotos brand have gained an immense popularity not only among the restless teenagers, but among more modest fans of fast driving.
Accurate as a watch its production line, professional staff experience and original ideas...
Read more...
-
Xispa 25 reflecting a modern pitbike trend
2015-03-28 01:10:10
Pitbikes are considered to be a new trend in the modern production of motorcycles. These small-sized vehicles were specially designed for children as a way to teach them how to manage a real vehicle. But don't be afraid!...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2003
- 2003 Enfield 500 Bullet Army
- 2003 Enfield 500 Bullet Classic
- 2003 Enfield 500 Bullet Deluxe
- 2003 Enfield 500 Bullet Sixty-Five
- 2003 Enfield 500 Classic Outfit
- 2003 Enfield 500 Clubman GT
- 2003 Enfield 500 Clubman S
- 2003 Enfield 500 T Bullet Trials
- 2003 GAS GAS EC 300
- 2003 Gilera Gp50 Poggiali
- 2003 Harley-Davidson FLHR Road King
- 2003 Harley-Davidson FLHRCI Road King Classic
- 2003 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard
- 2003 Harley-Davidson FLHTC Electra Glide Classic
- 2003 Harley-Davidson FLHTCI Electra Glide Classic
- 2003 Harley-Davidson FLHTCUI Ultra Classic Electra Glide
- 2003 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic
- 2003 Harley-Davidson FLSTCI Heritage Softail Classic
- 2003 Harley-Davidson FLSTF Fat Boy
- 2003 Harley-Davidson FLSTFI Fat Boy

