2003 KTM 660 LC4 Rally Factory Replica gallery
2003 KTM 660 LC4 Rally Factory Replica
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 654.00 ccm (39.91 cubic inches) | Power: | 65 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 102.0 x 80.0 mm (4.0 x 3.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 162.0 kg (357.1 pounds) |
| Seat height: | 980 mm (38.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,510 mm (59.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 140/90-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 48.00 litres (12.68 gallons) |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
CF Moto V3 Sport - A wonderful sport bike in the market
2015-03-18 22:16:31
CF Moto V3 Sport is a sports bike that was introduced in the year 2010. It is a bike which is now been loved throughout the world because of its excellent service. Whoever bought this bike, he would...
Read more...
-
Horex 1400 TI showing off the sport spirit
2015-03-23 14:38:38
The Horex 1400 TI is a German assembled motorbike which serves for high performance with a four-stroke powered engine. The engine is a 1388 cc one with a fuel capacity of 36l. The body weight is around 296...
Read more...
-
An iconic choice - Brammo Empulse
2015-03-18 18:33:53
Looking for an electronic motorcycle that can offer a great performance without compromising on the look and feel of the vehicle, and then you should look no further than the Brammo Empulse. It is a great looking and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2003
- 2003 Husaberg FE 501 E
- 2003 Husaberg FE 650 E
- 2003 Husaberg FS 400 C
- 2003 Husaberg FS 400 E
- 2003 Husaberg FS 650 C
- 2003 Husaberg FS 650 E
- 2003 Husaberg FX 650 E
- 2003 Husqvarna SM 125 S
- 2003 Husqvarna SM 450 R
- 2003 Husqvarna SM 50 S
- 2003 Husqvarna SM 570 R
- 2003 Husqvarna SM 610 S
- 2003 Husqvarna TE 610 ES
- 2003 Hyosung Comet 250
- 2003 Hyosung GF 125
- 2003 Hyosung GT 125 Comet
- 2003 Hyosung GV 125 Aquila
- 2003 Hyosung GV 250 Aquila
- 2003 Hyosung Karion RT 125
- 2003 Hyosung RX 125
