2003 Ducati 748 gallery
2003 Ducati 748
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 748.00 ccm (45.64 cubic inches) | Power: | 97 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 88.0 x 61.5 mm (3.5 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 196.0 kg (432.1 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,410 mm (55.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/60-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Xingyue XY 250GY Dirt Bike shows the nature
2015-03-28 01:02:53
A custom bike is considered to be a bike that differs from standard models thanks to original changes and modifications.
As practice evidences, they often start from simple improvements in out appearance and could lead to complete...
Read more...
-
Xingfu 250 A invites to the trip!
2015-03-28 00:54:13
Everybody owns a personal secret of the best holidays for itself. Some people join to a big friendly company, take minivan and travel with loud music and fun jokes. There are also fans of sea travels on ships......
Read more...
-
Hartford HD-125L Legion, is it a troublemaker or a fuel-eater?
2015-03-27 23:38:57
The Hartford HD-125L Legion is a naked bike that has been manufactured since 2003.
It features a single cylinder, four-stroke engine and has 10.50 horsepower at 7,000 RPMs. This bike has been purchased by younger riders because...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2003
- 2003 Jincheng ST 125 SM
- 2003 Jincheng ST 125 Y Cross
- 2003 Kawasaki EL125 Eliminator
- 2003 Kawasaki ER-5
- 2003 Kawasaki GPZ500S
- 2003 Kawasaki KL250-G7 Super Sherpa
- 2003 Kawasaki VN1500 Classic Tourer Fi
- 2003 Kawasaki VN1500 Drifter Fi
- 2003 Kawasaki VN1500 Mean Streak
- 2003 Kawasaki VN1600 Classic Fi
- 2003 Kawasaki VN800 Classic
- 2003 Kawasaki VN800 Drifter
- 2003 Kawasaki W650
- 2003 Kawasaki Z1000
- 2003 Kawasaki ZR-7
- 2003 Kawasaki ZR-7S
- 2003 Kawasaki ZRX1200R
- 2003 Kawasaki ZRX1200S
- 2003 Kawasaki ZX-12R Ninja
- 2003 Kawasaki ZX-6R

