2003 Husaberg FE 400 E gallery
2003 Husaberg FE 400 E
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 399.00 ccm (24.35 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 92.0 x 60.1 mm (3.6 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 109.8 kg (242.1 pounds) |
| Seat height: | 930 mm (36.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,490 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.00 litres (2.38 gallons) |
News
-
Riding off roads with the Husaberg FC 501
2015-03-23 14:42:39
There are many powerful bikes available, but only some to be able to fight difficult terrain roads. One of such bikes is the Husaberg FC 501 that gives the rider the desired power and control to smoothly cross►
Read more...
-
Turn Obstacles to Zero with Vintage Malaguti 125 YLC
2015-03-24 01:57:29
Malaguti 125 YLC is built as an enduro bike. Manufactured 1987 in Italy, its popularity has spread amongst off-road enthusiasts since it was first out in the market and works same until now.
As per proven reviews,...
Read more...
-
Round&round with Aspes Elios
2015-03-18 17:02:50
Aspes Elios is an all round bike built with an electric engine. The engine produces a maximum peak output power of 0.34 HP. Its dry weight is at 25 kg and has a 7-speed gear box; therefore, it...
Read more...
-
Benelli TnT 1130 - a Funky Stylish Boy
2015-03-18 17:33:29
One of the striking features of the bike by DSK, Benelli TnT 1130 is its design and look. For those bike enthusiasts who are looking for the one of the best combination of performance and design, then this...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2003
- 2003 Suzuki TL 1000 R
- 2003 Suzuki VL 125 Intruder
- 2003 Suzuki VL 1500 Intruder LC
- 2003 Suzuki VL 800 Intruder Volusia
- 2003 Suzuki VS 1400 GLP Intruder
- 2003 Suzuki VS 800 Intruder
- 2003 Suzuki VZ 800 Marauder
- 2003 Suzuki XF 650 Freewind
- 2003 Tomos Flexer 50
- 2003 Tomos Quadro 50
- 2003 Tomos Whizzr'd 50
- 2003 Triumph America
- 2003 Triumph Bonneville
- 2003 Triumph Daytona 955i
- 2003 Triumph Speed Four
- 2003 Triumph Speed Triple
- 2003 Triumph Speedmaster
- 2003 Triumph Sprint RS
- 2003 Triumph Sprint ST
- 2003 Triumph T100

