2003 Husaberg FE 650 E gallery
2003 Husaberg FE 650 E
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 644.00 ccm (39.30 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 82.0 mm (3.9 x 3.2 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 110.9 kg (244.5 pounds) |
| Seat height: | 930 mm (36.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,490 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.00 litres (2.38 gallons) |
News
-
Riding off roads with the Husaberg FC 501
2015-03-23 14:42:39
There are many powerful bikes available, but only some to be able to fight difficult terrain roads. One of such bikes is the Husaberg FC 501 that gives the rider the desired power and control to smoothly cross►
Read more...
-
Rich color options for CPI Hussar
2015-03-24 16:46:41
For those fans of the sporty scooters, the CPI Hussar is one of the best choices. These scooters are made for any caliber of rider and offer not only a smooth, but fast ride for those bike enthusiasts.
...
Read more...
-
A custom cruiser of Covingtons 300R
2015-03-24 16:42:29
When looking for a custom cruiser, Covingtons 300R is a great selection for any rider. This motorcycle is on the cheaper end of the spectrum with prices up to $29,000.
The Covingtons 300R features a V2- four-stroke...
Read more...
-
Enjoy the Cosmos Muscle Bikes 2RWF V8, a great muscle bike
2015-03-24 16:37:14
When looking to buy a great muscle bike, the Cosmos Muscle Bike 2RWF V8, is one of the most common-sensible choices for those who not only love to ride, but also love to collect motorcycles.
This bike...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2003
- 2003 Suzuki SV 650 S
- 2003 Suzuki TL 1000 R
- 2003 Suzuki VL 125 Intruder
- 2003 Suzuki VL 1500 Intruder LC
- 2003 Suzuki VL 800 Intruder Volusia
- 2003 Suzuki VS 1400 GLP Intruder
- 2003 Suzuki VS 800 Intruder
- 2003 Suzuki VZ 800 Marauder
- 2003 Suzuki XF 650 Freewind
- 2003 Tomos Flexer 50
- 2003 Tomos Quadro 50
- 2003 Tomos Whizzr'd 50
- 2003 Triumph America
- 2003 Triumph Bonneville
- 2003 Triumph Daytona 955i
- 2003 Triumph Speed Four
- 2003 Triumph Speed Triple
- 2003 Triumph Speedmaster
- 2003 Triumph Sprint RS
- 2003 Triumph Sprint ST

