2003 Husaberg FS 400 C gallery
2003 Husaberg FS 400 C
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 399.00 ccm (24.35 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 57.2 mm (3.9 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 105.7 kg (233.0 pounds) |
| Seat height: | 870 mm (34.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,490 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/60-17 |
| Rear tyre dimensions: | 150/60-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.00 litres (2.38 gallons) |
News
-
Riding off roads with the Husaberg FC 501
2015-03-23 14:42:39
There are many powerful bikes available, but only some to be able to fight difficult terrain roads. One of such bikes is the Husaberg FC 501 that gives the rider the desired power and control to smoothly cross►
Read more...
-
Vmoto Briza: the Australian player on the moto market
2015-03-31 04:03:36
The Vmoto company is an Australian manufacturer of motorcycles from Perth. Its production facilities are located in China. Today Vmoto company says about the expansion of its production, which is related
Today Vmoto company says about the...
Read more...
-
Viper Diablo, stunning and powerful
2015-03-31 03:59:58
Viper is a well-known Chinese brand, which produced motorcycles, mopeds, scooters, ATVs. It includes a range of high-tech enterprises in China.
No matter whether it is a motorcycle, ATV or scooter from VIPER, the whole number of...
Read more...
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2003
- 2003 Moto Guzzi California Stone
- 2003 Moto Guzzi California Stone Touring
- 2003 Moto Guzzi Nevada 750
- 2003 Moto Guzzi Nevada 750 Club
- 2003 Moto Guzzi V11 Ballabio
- 2003 Moto Guzzi V11 Cafe Sport
- 2003 Moto Guzzi V11 Le Mans
- 2003 Moto Guzzi V11 Le Mans Rosso Corsa
- 2003 Moto Guzzi V11 Sport Naked
- 2003 Motorhispania Furia Cross
- 2003 Motorhispania Furia SM
- 2003 Motorhispania RX 50 Racing
- 2003 MV Agusta F4 Agostini
- 2003 MV Agusta F4 Brutale S
- 2003 MV Agusta F4 Brutale Serie Oro
- 2003 MV Agusta F4 S 750 1+1 EVO 3
- 2003 MV Agusta F4 S 750 EVO 3
- 2003 MV Agusta F4 SPR
- 2003 MZ 1000 S
- 2003 MZ 660 Baghira Street Moto

