2003 Ducati 620 Sport Half-fairing (reduced effect) gallery
2003 Ducati 620 Sport Half-fairing (reduced effect)
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 618.00 ccm (37.71 cubic inches) | Power: | 32,6 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 80.0 x 61.5 mm (3.1 x 2.4 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 181.6 kg (400.4 pounds) |
| Seat height: | 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,405 mm (55.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
...
Read more...
-
Rucker Performance Assassin bears a self-explanatory name
2015-03-27 02:29:23
This brand was created in 2004 with the founding of the company Rucker Performance Ent. (RP for short). Today RP offers an excellent range of impressive vehicles, what consists of four produced motorcycles: Assassin, Gauntlet, Predator, Vandal as...
Read more...
-
Roxon P-ONE 10/10 makes your city ride much easier
2015-03-27 02:22:43
From the moment they were created, motorcycles always attracted thousands and thousands of thrill-seekers, adrenaline and headwind junkies.
Today the bike is not necessarily a wild horse that will take you on the highway at breakneck speed....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2003
- 2003 Sachs Roadster 125
- 2003 Sachs Roadster 650
- 2003 Sachs Roadster 800
- 2003 Sachs XTC 125
- 2003 Suzuki AN 400 Burgman
- 2003 Suzuki AN 650 Burgman
- 2003 Suzuki DL 1000 V-Strom
- 2003 Suzuki DR 650 SE
- 2003 Suzuki DR-Z 110
- 2003 Suzuki DR-Z 250
- 2003 Suzuki DR-Z 400
- 2003 Suzuki DR-Z 400 E
- 2003 Suzuki DR-Z 400 S
- 2003 Suzuki DR-Z125
- 2003 Suzuki DR-Z125L
- 2003 Suzuki DR200SE
- 2003 Suzuki GS 500 E
- 2003 Suzuki GSF 1200 Bandit
- 2003 Suzuki GSF 1200 S Bandit
- 2003 Suzuki GSF 600 N Bandit

