2003 Suzuki VZ 800 Marauder gallery
2003 Suzuki VZ 800 Marauder
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 805.00 ccm (49.12 cubic inches) | Power: | 50 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 83.0 x 74.4 mm (3.3 x 2.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 207.0 kg (456.4 pounds) |
| Seat height: | 700 mm (27.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,645 mm (64.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 150/90-15 |
| Front brakes: | (Unspecified) |
| Rear brakes: | (Unspecified) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.00 litres (3.43 gallons) |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
CH Racing WSM 50: A small scooter with huge potential
2015-03-18 22:24:03
Those of bike dreamers who are searching for a small scooter which comes close in competition with a superbike, with loads of power they should opt for CH Racing WSM 50. This is a small scooter in the...
Read more...
-
CCM 604 R: Cheap yet good motorcycle
2015-03-18 22:09:27
You would find the CCM 604 R is available in various styles. But all the bikes have the same build with the Rotax motor essentially and excellent suspension propelling as well. It has the powerful Suzuki engine which...
Read more...
-
A tiny Lifan 250-4 providing an excellent performance
2015-03-23 22:36:52
Those of thoughtful and careful drivers who love to have a bike that is not only stylish but also provides excellent performance they can try out Lifan 250-4. If it is tried once no owner would want to...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2003
- 2003 KTM 50 Junior Adventure
- 2003 KTM 50 Mini Adventure
- 2003 KTM 50 Senior Adventure
- 2003 KTM 50 SX Pro Junior LC
- 2003 KTM 50 SX Pro Senior LC
- 2003 KTM 525 EXC Racing
- 2003 KTM 525 MXC Desert Racing
- 2003 KTM 525 SX Racing
- 2003 KTM 625 SXC
- 2003 KTM 640 Duke
- 2003 KTM 640 LC4 Adventure
- 2003 KTM 640 LC4 Enduro
- 2003 KTM 640 LC4 Supermoto
- 2003 KTM 65 SX
- 2003 KTM 660 LC4 Rally Factory Replica
- 2003 KTM 660 SMC
- 2003 KTM 660 Supermoto Factory Replica
- 2003 KTM 85 SX
- 2003 KTM 950 Adventure S
- 2003 KTM 950 Duke

