2004 GAS GAS MC 250 gallery
2004 GAS GAS MC 250
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 250.00 ccm (15.26 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 66.4 x 72.0 mm (2.6 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 99.5 kg (219.4 pounds) |
| Seat height: | 940 mm (37.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,475 mm (58.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 120/80-19 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.50 litres (2.51 gallons) |
News
-
Fast Fast also known as GAS GAS Pampera 125
2015-03-27 21:48:28
The GAS GAS Pampera 125 was also known as “Fast Fast” in the early 2000’s. This bike became extremely popular in the motor cross and dirt bike riding world.
It is a great starter bike for those►
Read more...
-
Ecosse Heretic Ag, limited edition
2015-03-26 00:38:38
The Ecosse Heretic Ag is considered a naked bike of Titanium limited edition series.
This bike can be changed and designed in many different ways. It comes in the basic silver color frame, but many fans of...
Read more...
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty...
Read more...
-
Donghai SM 750 - one of the best touring bikes in the class
2015-03-25 21:53:04
The Donghai SM 750 is a bike that has been considered a very classic model. Made in the late 1980’s, these bikes are very popular among collectors and riders of all ages.
They are defined as touring-class...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 Motobi Adiva 150
- 2004 Motobi Velvet 400
- 2004 MV Agusta F4 1000 S
- 2004 MV Agusta F4 1000 Tamburini
- 2004 MV Agusta F4 Ago
- 2004 MV Agusta F4 Brutale Oro
- 2004 MV Agusta F4 Brutale S
- 2004 MV Agusta F4 S
- 2004 MV Agusta F4 S 1+1
- 2004 MV Agusta F4 SPR
- 2004 PGO i-Charge 125
- 2004 PGO My BuBu 125
- 2004 PGO T-Rex 125
- 2004 PGO T-Rex 150
- 2004 Polini GR 3 Reverse Minimoto
- 2004 Polini Mini Supermotard
- 2004 Polini X1 P Minicross
- 2004 Sherco 0.5 Trial
- 2004 Sherco 0.8 Trial
- 2004 Sherco 1.25 Trial

