2003 Suzuki SV 650 gallery
2003 Suzuki SV 650
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 645.00 ccm (39.36 cubic inches) | Power: | 72 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 81.0 x 62.6 mm (3.2 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 162.0 kg (357.1 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,435 mm (56.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/60-17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Metisse Desert Racer by Steve The King McQueen
2015-03-30 02:37:14
The Metisse Desert Racer is one of the most classic looking bikes on the market today. It began to be produced and manufactured in 2012 and is still incredibly popular among veteran riders and even newer riders.
...
Read more...
-
The European leader, Megelli 125 m
2015-03-30 02:32:46
The Megelli 125 m was first produced in 2013. It is one of the leading bikes being produced and sold in Europe.
The Megelli 125 m is considered a supermotard and has a single cylinder, two-stroke engine....
Read more...
-
MBK Flame 125 - an ideal scooter for the city streets
2015-03-30 02:28:03
The MBK Flame 125 was first produced in 2004 and is a very popular scooter for those who love riding on the city streets or smaller highways. The main thing is its comfort and easy-to-handle options.
The...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2003
- 2003 Ducati Monster 620 Standard i.e.
- 2003 Ducati Monster 800 DARK i.e.
- 2003 Ducati Monster 800 S i.e.
- 2003 Ducati Monster S4
- 2003 Ducati Monster S4R
- 2003 Ducati Multistrada 1000 DS
- 2003 Ducati ST2
- 2003 Ducati ST4
- 2003 Ducati ST4S
- 2003 Ducati ST4S ABS
- 2003 Ducati Supersport 1000 DS Full-fairing
- 2003 Ducati Supersport 1000 DS Half-fairing
- 2003 Ducati Supersport 800
- 2003 Enfield 350 Bullet Classic
- 2003 Enfield 350 Bullet Deluxe
- 2003 Enfield 350 Classic Outfit
- 2003 Enfield 350 T Bullet Trials
- 2003 Enfield 500 Bullet Army
- 2003 Enfield 500 Bullet Classic
- 2003 Enfield 500 Bullet Deluxe

