2011 Honda CB Unicorn gallery
2011 Honda CB Unicorn
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 149.10 ccm (9.10 cubic inches) | Power: | 13,3 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 5-speed | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 146.0 kg (321.9 pounds) |
| Seat height: | 792 mm (31.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,340 mm (52.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.75-18 |
| Rear tyre dimensions: | 100/90-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.00 litres (3.43 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Black, white, red |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Qingqi QM 150L-4A, powerful and superlative
2015-03-30 20:53:00
The Qingqi QM 150L-4A is a custom cruiser that was first manufactured and sold in 2008 all over the world. However, it is a rare thing to buy.
The Qingqi QM 150L-4A features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
-
Puma Apollo 125, a rare sport bike to use
2015-03-30 18:19:51
The Puma Apollo 125 is a sport bike that was made in 2010. It is a perfect choice for dirt track racing and can even be ridden throughout city streets.
The Puma Apollo 125 is an Italian...
Read more...
-
A vintage sense of Puch GS 350 F4T
2015-03-30 18:15:45
The Puch GS 350 F4T is a bike that does not really fall into any specific category. It is a great quality bike for any riders new or old.
The Puch GS 350 F4T has a single...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Daelim Roadsport 250
- 2011 Daelim Roadwin 125
- 2011 Daelim S1 125
- 2011 Daelim S3
- 2011 Daelim S4 50
- 2011 Daelim VJF 250
- 2011 Dafier Crazy 50
- 2011 Dafier Cub 125
- 2011 Dafier Cub 50
- 2011 Dafier Hub 110
- 2011 Dafier Hub 125
- 2011 Dafier STM 125
- 2011 Dafier STM 50
- 2011 Dafier Street 125
- 2011 Dafier TZX 125
- 2011 Dafra Apache150
- 2011 Dafra Citycom 300i
- 2011 Dafra Kansas 150
- 2011 Dafra Laser 150
- 2011 Dafra Smart 125

