2011 Derbi Senda DRD X-Treme 50 SM gallery
2011 Derbi Senda DRD X-Treme 50 SM
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.90 ccm (3.04 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 39.9 x 40.0 mm (1.6 x 1.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 96.0 kg (211.6 pounds) |
| Seat height: | 865 mm (34.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,417 mm (55.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.00 litres (1.85 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Red/black/gray |
News
-
Feel Comfortable with Buell Blast
2015-03-18 21:05:13
It is not the features that make the Buell Blast a hit; but its class that makes it different from other types of motorcycles in the market despite its basic features. It is a part of the Harley-Davidson...
Read more...
-
Kinroad XT100-9 Blue Eagle grabs all the attention
2015-03-23 17:28:45
Those of you who are really looking for a sports bike for them the best option in the market is the Kinroad XT100-9 Blue Eagle.
The bike was introduced in the year 2010 and since then it...
Read more...
-
Is Lem LX 2 a Cross or a Minibike?
2015-03-23 22:19:32
A minibike or a cross whatever you call can be of great worth to you if it is of the brand Lem LX 2. Over the world, this vehicle has gained love and respect because of its various...
Read more...
-
The powerful mini bike Macbor XC 510 Pro
2015-03-24 01:33:01
The Macbor manufactured minibike is best suited for young riders or beginners even. It is a pocket bike with a two-stroke 49.93 cc engine. The bike is extremely well designed to give the young riders a full biking...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 PGO T-Rex 150
- 2011 PGO T-Rex 50
- 2011 PGO TR3 50
- 2011 PGO X-Hot 125 Carb
- 2011 PGO X-Hot 125 EFI
- 2011 PGO X-Hot 150 Carb
- 2011 PGO X-Hot 150 EFI
- 2011 PGO X-Hot 50
- 2011 Piaggio Beverly 300ie
- 2011 Piaggio Beverly Cruiser 500
- 2011 Piaggio BV Tourer 250
- 2011 Piaggio BV Tourer 500
- 2011 Piaggio Fly 125
- 2011 Piaggio Fly 150
- 2011 Piaggio Fly 50
- 2011 Piaggio Liberty 125
- 2011 Piaggio Liberty 50
- 2011 Piaggio MP3 125 Hybrid
- 2011 Piaggio MP3 300ie
- 2011 Piaggio MP3 500

