2009 Derbi Senda X-Race 50 R gallery
2009 Derbi Senda X-Race 50 R
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.90 ccm (3.04 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 39.9 x 40.0 mm (1.6 x 1.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 118.0 kg (260.1 pounds) |
| Seat height: | 900 mm (35.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,355 mm (53.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.00 litres (2.11 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Blue, black |
News
-
Swift Drifter SS obtaining a unique design
2015-03-31 02:27:09
The "custom" word is used for the designation of a special class of motorcycles. In this case, we speak about really amazing and impressive vehicles.
They aren't manufactured commercially, only in a single or very small number,...
Read more...
-
Swaygo 575 EVR-1 - eco-friendly and impressive
2015-03-31 02:22:16
A majority of vehicles in the pavilion № 6 of the main motorcycle European exhibition, the Encima, took eco-friendly motorcycles, scooters and bicycles on electric.
However, today the electric motor won't surprise nobody. Among the manufacturers of...
Read more...
-
SVM XN 506, the eternal classic
2015-03-31 02:16:49
The modern variety of motorcycle models will confuse everyone. The thing is that currently there is a mixture of motorcycles in all classes.
Each manufacturer tends to highlight their bikes from the crowd, giving them additional properties...
Read more...
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Big Dog K-9
- 2009 Big Dog Mastiff
- 2009 Big Dog Pitbull
- 2009 Big Dog Ridgeback
- 2009 Big Dog Wolf
- 2009 Bimota DB5R
- 2009 Bimota DB5S
- 2009 Bimota DB6 Delirio
- 2009 Bimota DB6R
- 2009 Bimota DB7
- 2009 Bimota DB7 Oronero
- 2009 Bimota Disabike
- 2009 Bimota Tesi 3D
- 2009 Blata Blatino
- 2009 Blata Elite 13 WRS
- 2009 Blata Enduro 125
- 2009 Blata Motard 125
- 2009 Blata Origami B2 Standard
- 2009 Blata Origami B2 Victory
- 2009 BMC Choppers Big Daddy

