2009 Derbi Senda X-Race 50 SM gallery
2009 Derbi Senda X-Race 50 SM
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.90 ccm (3.04 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 39.9 x 40.0 mm (1.6 x 1.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 97.0 kg (213.8 pounds) |
| Seat height: | 855 mm (33.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,355 mm (53.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.00 litres (1.85 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Black, red |
News
-
Aprilia RS 125 becomes even better
2015-03-18 16:59:11
The Aprilia RS 125 has been used in the Grand Prix for the long time now. It was initially introduced in 1992 and has been improved since. Created by top company Aprilia, it has been developed with high-end...
Read more...
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly...
Read more...
-
Riding the terrain with a powerful Loncin LX 200 GY-4A
2015-03-23 23:02:58
The bike has been developed by the Loncin manufacturers in the year 2005. It has a single cylinder four-stroke 194 cc engine. The Loncin LX 200 GY-4A bike is categorized under supermotard sports bikes. It can deliver a...
Read more...
-
Cheetah Trike Chopper ensures the rider
2015-03-18 22:36:52
The Cheetah Trike Chopper is a three wheeler motorcycle produced and manufactured since 1974. It is famous for its three-wheeler style of riding. The motorcycle has an amazing performance, and steering is heaven as it’s quite easy for...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 AJS Exactly 50
- 2009 AJS Regal-Raptor DD125E-8 Silverhawk
- 2009 AJS Regal Raptor DD50E-2
- 2009 AJS Regal-Raptor Eos-125
- 2009 Alfer VR 2000 Enduro
- 2009 Alfer VR 2000 Supermotard
- 2009 American Eagle Falcon MS Cruiser
- 2009 American Eagle Raptor
- 2009 American Eagle Raven
- 2009 American Eagle Street Fighter
- 2009 American IronHorse Bandera
- 2009 American IronHorse Classic Chop
- 2009 American IronHorse Judge
- 2009 American IronHorse Slammer
- 2009 American IronHorse Texas Chopper
- 2009 Aprilia Atlantic 125 i.e.
- 2009 Aprilia Atlantic 250 i.e.
- 2009 Aprilia Atlantic 400 Sprint
- 2009 Aprilia Atlantic 500 Sprint
- 2009 Aprilia Dorsoduro 750

