2009 MZ 660 Supermoto gallery
2009 MZ 660 Supermoto
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 660.00 ccm (40.27 cubic inches) | Power: | 49,61 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | ||
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 180.0 kg (396.8 pounds) |
| Seat height: | 900 mm (35.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,530 mm (60.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.20 litres (3.22 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black/red |
News
-
MZ ETZ 125 - with greetings from 90s
2015-03-30 15:45:40
Old but gold MZ ETZ 125 with greetings from 90s can still be seen on the roads.
The MZ ETZ 125 is a classic bike that was first made in 1992 and more models were produced in the►
Read more...
-
Metisse Desert Racer by Steve The King McQueen
2015-03-30 02:37:14
The Metisse Desert Racer is one of the most classic looking bikes on the market today. It began to be produced and manufactured in 2012 and is still incredibly popular among veteran riders and even newer riders.
...
Read more...
-
The European leader, Megelli 125 m
2015-03-30 02:32:46
The Megelli 125 m was first produced in 2013. It is one of the leading bikes being produced and sold in Europe.
The Megelli 125 m is considered a supermotard and has a single cylinder, two-stroke engine....
Read more...
-
MBK Flame 125 - an ideal scooter for the city streets
2015-03-30 02:28:03
The MBK Flame 125 was first produced in 2004 and is a very popular scooter for those who love riding on the city streets or smaller highways. The main thing is its comfort and easy-to-handle options.
The...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson FLSTI Heritage Softail
-
Harley-Davidson FLSTSCI Softail Springer Classic
-
Harley-Davidson XL883 Sportster
Other motorcycles in 2009
- 2009 Titan Fat Bobber
- 2009 Titan Fat Bobber Deluxe
- 2009 Titan Gecko Rubber Mount Stretch
- 2009 Titan Radical Rigid
- 2009 Titan Sidewinder Custom Pro Street Hardtail
- 2009 Titan Sidewinder Custom Pro Street Softail
- 2009 Titan Sidewinder Custom Softail Chopper
- 2009 Titan Sidewinder Rubber Mount Chopper
- 2009 Titan Von Zipper Bobber
- 2009 Travertson V-Rex
- 2009 Triumph America
- 2009 Triumph Bonneville
- 2009 Triumph Bonneville 50th
- 2009 Triumph Bonneville SE
- 2009 Triumph Bonneville T100
- 2009 Triumph Daytona 675
- 2009 Triumph Rocket III
- 2009 Triumph Rocket III Classic
- 2009 Triumph Rocket III Touring
- 2009 Triumph Scrambler

