2009 MZ 660 Supermoto S gallery
2009 MZ 660 Supermoto S
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 660.00 ccm (40.27 cubic inches) | Power: | 49,61 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | ||
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 180.0 kg (396.8 pounds) |
| Seat height: | 850 mm (33.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,530 mm (60.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.20 litres (3.22 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
MZ ETZ 125 - with greetings from 90s
2015-03-30 15:45:40
Old but gold MZ ETZ 125 with greetings from 90s can still be seen on the roads.
The MZ ETZ 125 is a classic bike that was first made in 1992 and more models were produced in the►
Read more...
-
Rich color options for CPI Hussar
2015-03-24 16:46:41
For those fans of the sporty scooters, the CPI Hussar is one of the best choices. These scooters are made for any caliber of rider and offer not only a smooth, but fast ride for those bike enthusiasts.
...
Read more...
-
A custom cruiser of Covingtons 300R
2015-03-24 16:42:29
When looking for a custom cruiser, Covingtons 300R is a great selection for any rider. This motorcycle is on the cheaper end of the spectrum with prices up to $29,000.
The Covingtons 300R features a V2- four-stroke...
Read more...
-
Enjoy the Cosmos Muscle Bikes 2RWF V8, a great muscle bike
2015-03-24 16:37:14
When looking to buy a great muscle bike, the Cosmos Muscle Bike 2RWF V8, is one of the most common-sensible choices for those who not only love to ride, but also love to collect motorcycles.
This bike...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Aprilia Mana 850 ABS
- 2009 Aprilia Mana 850 GT
- 2009 Aprilia MXV 4.5
- 2009 Aprilia Pegaso 650
- 2009 Aprilia Pegaso 650 Factory
- 2009 Aprilia Pegaso 650 Trail
- 2009 Aprilia RS 125
- 2009 Aprilia RS 50
- 2009 Aprilia RSV 1000 R
- 2009 Aprilia RSV 1000 R Factory
- 2009 Aprilia RSV4 Factory
- 2009 Aprilia RX 125
- 2009 Aprilia RX 50
- 2009 Aprilia RXV450
- 2009 Aprilia RXV550
- 2009 Aprilia Scarabeo 100
- 2009 Aprilia Scarabeo 125
- 2009 Aprilia Scarabeo 250
- 2009 Aprilia Scarabeo 300
- 2009 Aprilia Scarabeo 400

