2009 Titan Sidewinder Rubber Mount Chopper gallery
2009 Titan Sidewinder Rubber Mount Chopper
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1750.00 ccm (106.79 cubic inches) | Power: | 112 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.6 x 113.0 mm (4.0 x 4.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 308.4 kg (680.0 pounds) |
| Seat height: | 584 mm (23.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,930 mm (76.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-21 |
| Rear tyre dimensions: | 260/40-18 |
| Front brakes: | Single disc. 6-piston P.M. calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston P.M. calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.41 litres (4.60 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, Red, White, Blue, Yellow. Or custom colors with graphics. |
News
-
Titan YZF 1000 R Thunder Ace takes the best
2015-03-31 03:02:44
Titan YZF 1000 R Thunder Ace can be described as a hybrid of a sports bike and a cruiser, but not in appearance, but in its technical possibilities.
Thunder Ace let the racer moving with comfort over►
Read more...
-
Mission: completed with Mission One
2015-03-30 02:58:57
The Mission One is a very trendy and sleek sports bike. But its main feature isthe electric powertrain. It is one of the most popular bikes of today and has quite the hefty price tag of $5,500 to...
Read more...
-
Minsk 12 - proven over time
2015-03-30 02:54:32
The Minsk 12 is a great bike if you are looking for a vintage, naked bike. This bike was first produced and manufactured in Belarus and many older models are still being sold, but this model is not...
Read more...
-
Mikilon CD125A, a bike with a funny brand name
2015-03-30 02:48:07
The Mikilon CD125A was first produced in 2008 and is considered to be in the motor cross category. This is a great bike for new racers and new riders in general.
The Mikilon CD125A features a single...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Peugeot Satelis 125 Excecutive
- 2009 Peugeot Satelis 125 Premium
- 2009 Peugeot Satelis 250
- 2009 Peugeot Satelis 500
- 2009 Peugeot Speedfight 2 50
- 2009 Peugeot Sum Up
- 2009 Peugeot TKR
- 2009 Peugeot V-Clic 50
- 2009 Peugeot Vivacity 50
- 2009 Peugeot Vogue S2
- 2009 Rhino Hunter S FLM 001
- 2009 Rhino Hunter S FLM 003
- 2009 Rhino Hunter Softail FLM 004
- 2009 Rhino Hunter Softail FLM 005
- 2009 Ridley Auto-Glide Chopper
- 2009 Ridley Auto-Glide Classic
- 2009 Ridley Auto-Glide Sport
- 2009 Ridley Auto-Glide Standard
- 2009 Ridley Auto-Glide TT
- 2009 Ridley AutoGlide Limited Edition

