2006 KTM 640 Adventure gallery
2006 KTM 640 Adventure
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 625.00 ccm (38.14 cubic inches) | Power: | 53,64 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.0 x 78.0 mm (4.0 x 3.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 158.0 kg (348.3 pounds) |
| Seat height: | 945 mm (37.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,510 mm (59.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-18 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 25.50 litres (6.74 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
A flying-shaped motard of Quantya Strada
2015-03-30 21:07:26
The Quantya Strada is a supermotard that was made in 2011. It is priced at $10,700 and can go up to $15,000 depending on all the changes and modifications added to the frame.
The Quantya Strada has...
Read more...
-
Qlink Achilles 150 doesn't seem to have any heel of Achilles
2015-03-30 21:01:48
The heel of Achilles? Qlink Achilles 150 doesn't seem to have any. It is absolutely reliable vehicle!
Qlink Achilles 150 is a scooter that was manufactured and sold in 2007. It features a single cylinder, four-stroke engine...
Read more...
-
Qingqi QM 150L-4A, powerful and superlative
2015-03-30 20:53:00
The Qingqi QM 150L-4A is a custom cruiser that was first manufactured and sold in 2008 all over the world. However, it is a rare thing to buy.
The Qingqi QM 150L-4A features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Motorhispania Furia Super Motard
-
Motorhispania Furia Max 50 Supermotard
-
Motorhispania RX 50 Super Racing
Other motorcycles in 2006
- 2006 Yamaha WF 450 F
- 2006 Yamaha WF 450 F 2-Trac
- 2006 Yamaha Why
- 2006 Yamaha WR250F
- 2006 Yamaha WR450 F
- 2006 Yamaha X-Max 125
- 2006 Yamaha X-Max 250
- 2006 Yamaha XC 300 Versity
- 2006 Yamaha XJR 1300
- 2006 Yamaha XT 125 R
- 2006 Yamaha XT 125 X
- 2006 Yamaha XT 660 R Supermotard
- 2006 Yamaha XT 660 X
- 2006 Yamaha XV 1900 Midnight Star
- 2006 Yamaha XVS 1100 A DragStar Classic
- 2006 Yamaha XVS 250 Drag Star
- 2006 Yamaha XVS 650 A DragStar Classic
- 2006 Yamaha YBR 125
- 2006 Yamaha YQ 50 Aerox R
- 2006 Yamaha YZ 125

