2006 KTM 640 Duke II Limited Edition gallery
2006 KTM 640 Duke II Limited Edition
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 625.00 ccm (38.14 cubic inches) | Power: | 53,64 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 72.0 mm (3.9 x 2.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 152.0 kg (335.1 pounds) |
| Seat height: | 900 mm (35.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,460 mm (57.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/70-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 11.20 litres (2.96 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
E-Ton Beamer 50, a scooter from the early 2000s
2015-03-27 01:35:28
The E-Ton Beamer 50 is a scooter from the early 2000’s. It is one of the best scooters for new riders and veteran scooter collectors and riders.
This scooter features an automatic transmission and can go from...
Read more...
-
Derringer Derringer sold by the piece
2015-03-27 01:30:19
Some of the eye-catching but rare known electric bicycles in the world are from the Derringer Company. Since the early 1920’s, this company has been making bikes that are made for not only riding, but intense racing as...
Read more...
-
Nestling close to the Erik Buell Racing 1125R DSB - that is how they race!
2015-03-26 01:07:02
The Erik Buell Racing 1125R DSB is one of the most popular in the bike racing world. With a price tag of $15,900, this bike is not cheap, it cannot be denied. However, it will show all of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Suzuki GSX-R 600 20th Anniversary
- 2006 Suzuki GSX-R 750
- 2006 Suzuki GSX-R 750 20th Anniversary
- 2006 Suzuki GZ250
- 2006 Suzuki Hayabusa 1300
- 2006 Suzuki Hayabusa 1300 Limited
- 2006 Suzuki Intruder 125 LC
- 2006 Suzuki Intruder C800
- 2006 Suzuki Intruder M1800R
- 2006 Suzuki Intruder M800
- 2006 Suzuki JR 50
- 2006 Suzuki Katana 600
- 2006 Suzuki Katana 750
- 2006 Suzuki Katana R50
- 2006 Suzuki Marauder 125
- 2006 Suzuki RM 125
- 2006 Suzuki RM 250
- 2006 Suzuki RM 250 ZK6 Ricky Carmichael Replica
- 2006 Suzuki RM 85
- 2006 Suzuki RM 85 L

