2003 Suzuki VL 1500 Intruder LC gallery
2003 Suzuki VL 1500 Intruder LC
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1462.00 ccm (89.21 cubic inches) | Power: | 67 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 96.0 x 101.0 mm (3.8 x 4.0 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | 8.5:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 299.0 kg (659.2 pounds) |
| Seat height: | 700 mm (27.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,700 mm (66.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 150/80-16 |
| Rear tyre dimensions: | 180/70-15 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
The Daelim Roadwin 125, a racing demon
2015-03-24 18:35:25
For fans of racing scooters, the Daelim Roadwin 125 is a great find! Daelim has been making racing scooters for decades and continues to make and manufacture them. These bikes are some of the best quality scooters on...
Read more...
-
An easy-to-handle naked CZ 350 Twin
2015-03-24 18:30:23
This is one of the most classic bikes on the market right now. The CZ 350 Twin has been made and manufactured since the late 1970’s and is a very high-quality bike.
The CZ 350 Twin has...
Read more...
-
Current Motor Maxi Scooter looks incredibly trendy
2015-03-24 18:24:31
For fans of scooters, the Current Motor Maxi Scooter is a great purchase.
Being priced at anywhere from $7,000 to $8,000, these scooters are very popular among the most riders. With speeds up to about 60 miles...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Big Bear Choppers Athena ProStreet 100 EFI
-
Big Bear Choppers Miss Behavin 100 Carb
-
Big Bear Choppers Devil´s Advocate 100 Carb
Other motorcycles in 2003
- 2003 Suzuki RM 100
- 2003 Suzuki RM 125
- 2003 Suzuki RM 250
- 2003 Suzuki RM 60
- 2003 Suzuki RM 65
- 2003 Suzuki RM 85
- 2003 Suzuki RM 85 L
- 2003 Suzuki RV 125 Vanvan
- 2003 Suzuki Shogun R 110
- 2003 Suzuki SV 1000
- 2003 Suzuki SV 1000 S
- 2003 Suzuki SV 650
- 2003 Suzuki SV 650 S
- 2003 Suzuki TL 1000 R
- 2003 Suzuki VL 125 Intruder
- 2003 Suzuki VL 800 Intruder Volusia
- 2003 Suzuki VS 1400 GLP Intruder
- 2003 Suzuki VS 800 Intruder
- 2003 Suzuki VZ 800 Marauder

