2003 Suzuki SV 1000 gallery
2003 Suzuki SV 1000
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60.78 cubic inches) | Power: | 120 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 90.8 x 66.0 mm (3.6 x 2.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | 11.3:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 185.0 kg (407.9 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,435 mm (56.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
SVM XN 506, the eternal classic
2015-03-31 02:16:49
The modern variety of motorcycle models will confuse everyone. The thing is that currently there is a mixture of motorcycles in all classes.
Each manufacturer tends to highlight their bikes from the crowd, giving them additional properties...
Read more...
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent...
Read more...
-
Sukida SK-125-6 Patriot: nobody can remain cool-blooded!
2015-03-31 02:06:07
A new Sukida SK-125-6 Patriot was launched in 2009 and became immediately popular, primarily, by its stylish design: a bright color scheme harmonizes nicely with the classic black and silver colours of the motor, well executed graceful curves...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2003
- 2003 Hyosung GV 250 Aquila
- 2003 Hyosung Karion RT 125
- 2003 Hyosung RX 125
- 2003 Indian Dakota 4
- 2003 Jincheng Custom 50
- 2003 Jincheng Dax 50
- 2003 Jincheng Monkey 50
- 2003 Jincheng ST 125 SM
- 2003 Jincheng ST 125 Y Cross
- 2003 Kawasaki EL125 Eliminator
- 2003 Kawasaki ER-5
- 2003 Kawasaki GPZ500S
- 2003 Kawasaki KL250-G7 Super Sherpa
- 2003 Kawasaki VN1500 Classic Tourer Fi
- 2003 Kawasaki VN1500 Drifter Fi
- 2003 Kawasaki VN1500 Mean Streak
- 2003 Kawasaki VN1600 Classic Fi
- 2003 Kawasaki VN800 Classic
- 2003 Kawasaki VN800 Drifter
- 2003 Kawasaki W650

