2011 Honda CB1000R gallery
2011 Honda CB1000R
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60.90 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 75.0 x 56.5 mm (3.0 x 2.2 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 220.0 kg (485.0 pounds) |
| Seat height: | 826 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,445 mm (56.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Color options: | Pearl Black |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
AJP PR4 Enduro - for those who love riding
2015-03-18 15:28:44
The AJP PR4 Enduro that made in Portugal is a great bike both for the beginners as well as those riders who genuinely just love to ride. This bike features Paioli suspension and a see-thru gas tank that...
Read more...
-
The highly controlled ride on Magni Australia
2015-03-24 01:37:57
The bike By Magni is an excellent sports bike with a 992 cc engine and highly performance oriented design. The Magni Australia is extremely attracting and is available in variety of colours red, black, grey and others. Aggressive...
Read more...
-
Trial with the HM Cota 4RT
2015-03-21 17:16:56
One need not be excellent biker to ride the trial bikes. Similar is the HM Cota 4RT bike manufactured by the Italian Honda Montesa. It is unique in its well-thought design, style and performance.
The bike stands...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Suzuki Boulevard C90T
- 2011 Suzuki Boulevard M109R
- 2011 Suzuki Boulevard M109R Limited Edition
- 2011 Suzuki Boulevard M109R2
- 2011 Suzuki Boulevard M50
- 2011 Suzuki Boulevard M50 Special Edition
- 2011 Suzuki Boulevard M90
- 2011 Suzuki Boulevard S40
- 2011 Suzuki Boulevard S50
- 2011 Suzuki Boulevard S83
- 2011 Suzuki Burgman 125
- 2011 Suzuki Burgman 200
- 2011 Suzuki Burgman 400
- 2011 Suzuki Burgman 400 ABS
- 2011 Suzuki Burgman 650
- 2011 Suzuki Burgman 650 Exec
- 2011 Suzuki Burgman Fuel Cell
- 2011 Suzuki Crosscage
- 2011 Suzuki Djebel 250 XC
- 2011 Suzuki DR 650 SE

