2003 Ducati 749S gallery
2003 Ducati 749S
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 748.00 ccm (45.64 cubic inches) | Power: | 103 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 90.0 x 58.8 mm (3.5 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 199.0 kg (438.7 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,420 mm (55.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.50 litres (4.10 gallons) |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
SVM XN 506, the eternal classic
2015-03-31 02:16:49
The modern variety of motorcycle models will confuse everyone. The thing is that currently there is a mixture of motorcycles in all classes.
Each manufacturer tends to highlight their bikes from the crowd, giving them additional properties...
Read more...
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent...
Read more...
-
Sukida SK-125-6 Patriot: nobody can remain cool-blooded!
2015-03-31 02:06:07
A new Sukida SK-125-6 Patriot was launched in 2009 and became immediately popular, primarily, by its stylish design: a bright color scheme harmonizes nicely with the classic black and silver colours of the motor, well executed graceful curves...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2003
- 2003 Honda ST1300 Pan-European
- 2003 Honda VF750 Magna
- 2003 Honda VFR800VTEC
- 2003 Honda VT1100C2 Shadow
- 2003 Honda VT125 Shadow
- 2003 Honda VT600C Shadow
- 2003 Honda VT750C2 Shadow
- 2003 Honda VT750C3 Black Widow
- 2003 Honda VTR1000F FireStorm / Super Hawk
- 2003 Honda VTR1000SP-2
- 2003 Honda VTX1300S
- 2003 Honda VTX1800
- 2003 Honda X-Eleven
- 2003 Honda X8R-S
- 2003 Honda XL1000 Varadero
- 2003 Honda XL125 Varadero
- 2003 Honda XL650 Transalp
- 2003 Honda XR100R
- 2003 Honda XR125L
- 2003 Honda XR50R

