2003 Suzuki JR 50 gallery
2003 Suzuki JR 50
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 41.0 x 37.8 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 38.0 kg (83.8 pounds) |
| Seat height: | 480 mm (18.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 860 mm (33.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.50-10-2pr |
| Rear tyre dimensions: | 2.50-10-2pr |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 2.00 litres (0.53 gallons) |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Fischer MRX - More than just a Motorcycle!
2015-03-27 12:57:55
As bright as an egg-yolk, the Fischer MRX draws the eyes with its funky color at first!
The Fischer MRX was built and manufactured beginning in 2013. These bikes are very sporty and trendy and quite popular...
Read more...
-
A Czech-made FGR Midalu 2500 concept
2015-03-27 12:51:50
Rarely but right on target: a Czech FGR Midalu 2500 looks awesome and really jaw-dropping now!
From the Czech made producer, the FGR Midalu 2500 is a prototype/concept model bike. This bike came out for the first...
Read more...
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2003
- 2003 Honda XR70R
- 2003 Honda XRV750 Africa Twin
- 2003 Husaberg FC 550 / 6
- 2003 Husaberg FC 550/4
- 2003 Husaberg FE 400 E
- 2003 Husaberg FE 501 E
- 2003 Husaberg FE 650 E
- 2003 Husaberg FS 400 C
- 2003 Husaberg FS 400 E
- 2003 Husaberg FS 650 C
- 2003 Husaberg FS 650 E
- 2003 Husaberg FX 650 E
- 2003 Husqvarna SM 125 S
- 2003 Husqvarna SM 450 R
- 2003 Husqvarna SM 50 S
- 2003 Husqvarna SM 570 R
- 2003 Husqvarna SM 610 S
- 2003 Husqvarna TE 610 ES
- 2003 Hyosung Comet 250
- 2003 Hyosung GF 125

